Naga Marketspinezka wbita w australięWydarzeniem dzisiejszej nocy była publikacja minutek z ostatniego spotkania RBA. Australijski bank centralny jest mocno zaniepokojony niepewnością prognoz gospodarczych. Dwa niezależne raporty mówią o prawdopodobieństwie znacznego osłabienia dolara kanadyjskiego. Dziś w trakcie sesji europejskiej czekamy na dane dotyczącego rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Pół godziny później poznamy informacje na temat nastroju ekonomicznego w Niemczech. Prawdopodobnie dziś nie będzie miało miejsca wstępnie zaplanowane głosowanie w sprawie porozumienia Brexitowego.

Niepewność wśród członków RBA

O 1:30 polskiego czasu RBA opublikował sprawozdanie z marcowego spotkania w sprawie polityki monetarnej. Zarząd banku centralnego odnotował „znaczącą niepewność” prognoz gospodarczych. Istnieją scenariusze, w których konieczna będzie zarówno obniżka, jak i podwyżka stóp procentowych. Ich prawdopodobieństwo jest zbilansowane. Nie ma silnych podstaw do ingerencji w wysokość stóp w najbliższym czasie.

Bank Rezerwy Australii oczekuje na więcej danych, które pomogą ocenić, czy na gospodarkę ma silniejszy wpływ solidny rynek pracy czy spowolnienie wzrostu PKB. Stopa bezrobocia powinna spaść w okolice 4,75%. Słabsza konsumpcja jest związana ze spadkiem cen nieruchomości. Niższy popyt na nie oddziałuje również negatywnie na liczbę kredytów hipotecznych.

W najbliższym czasie rolnictwo będzie pod presją spadkową z powodu suszy. Napięcie handlowe nadal jest widziane jako największe zagrożenie dla prognoz globalnych. Dolar australijski porusza się w wąskim zasięgu z poprzednich lat. AUDUSD zareagował na publikację minutek delikatnym wzrostem. Nie dowiedzieliśmy się właściwie niczego nowego, więc nie doszło do silniejszych ruchów.

wykres AUDUSD M15 19.03.2019
Reakcja Aussie na minutki była niewielka

Słabe perspektywy dolara kanadyjskiego

Kanadyjski bank TD opublikował notę dla klientów dotyczącą wartości krajowej waluty. Zdaniem analityków prognoza strategiczna dolara kanadyjskiego jest skierowana znacząco w dół. Jako powód podano spowolnienie z drugiej połowy zeszłego roku oraz kapitulację Banku Kanady. TD uważa, że zakończył się już okres zacieśniania stóp procentowych, w tym roku jest większa szansa na ich cięcie. USDCAD na koniec roku powinien być w okolicach 1,36, w tym czasie powinien poruszać się w zasięgu 1,35-1,40.

Podobne zdanie wyraził niewiele później David Wolf z Fidelity Investment. Jego zdaniem Kanadyjczycy zakończą już okres wzmożonej konsumpcji wraz ze spowolnieniem globalnej gospodarki. Być może kraj znajduje się już w stanie recesji. Największym problemem jest próba zachowania konkurencyjności. Dodał również, że poziom zadłużenia gospodarstw domowych nigdy nie był taki wysoki w stosunku do przychodów.

wykres USDCAD D1 19.03.2019
Analitycy spodziewają się osłabienia kursu kanadyjskiego

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 19 marca

kalendarz makroekonomiczny 19.03.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here