Naga Marketslogo rba na ścianie budynkuStrach zapanował wśród inwestorów giełdowych. Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się na najniższym poziomie w tym roku. W nocy poznaliśmy minutki z posiedzenia Banku Rezerwy Australii. W trakcie sesji europejskiej będziemy czekać na dane z Niemiec, o godzinie 10:00 opublikowany zostanie wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo. Po południe USA poda informacje dotyczące liczby zezwoleń na budowę w listopadzie.

RBA: Nie ma podstaw do zmiany polityki monetarnej

Zarząd Banku Rezerwy Australii opublikował sprawozdanie ze swojego grudniowego spotkania. Nadal panuje pogląd, że następny ruch stóp będzie raczej w górę niż w dół. Na razie nie widać podstaw do zmiany obowiązującej stopy procentowej. Dzięki stabilnej polityce RBA stało się źródłem zaufania i bezpieczeństwa.

Bank centralny nie jest zadowolony ze wzrostu dochodów gospodarstw domowych, wysokiego zadłużenia oraz spadających cen nieruchomości. W tym i następnym roku wzrost PKB powinien oscylować w okolicach 3%. Wskaźniki wyprzedzające sygnalizują wzrost miejsc pracy powyżej średniej w ciągu najbliższych kilku kwartałów. Prawdopodobny jest dalszy spadek stopy bezrobocia.

Banki zmniejszyły wielkość kredytów dla małych przedsiębiorstw oraz inwestycji w nieruchomości. Nastąpiło „ogólne zacieśnienie dostępności do kredytów”. Mimo to duże przedsiębiorstwa są obecnie bardziej zainteresowane zaciąganiem pożyczek.

Dolar australijski nadal znajduje się w zasięgu z poprzednich lat. Gwałtowny spadek cen ropy może wpłynąć na inflację na skalę globalną. W wielu państwach spadł wzrost gospodarczy, częściowo z powodu napięcia handlowego.

Nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. RBA jest bardzo stabilne w swoich komunikatach. Nadal nie wiadomo, kiedy nastąpi ewentualna podwyżka stóp. Niektóre instytucje finansowe opóźniły prognozę już na drugą połowę przyszłego roku. AUDUSD zareagował na publikację minutek niewielkim wzrostem, obecnie znajduje się nieco poniżej 0,72.

wykres AUDUSD M15 18.12.2018
Niewielka aprecjacja AUDUSD po minutkach RBA

Japoński minister finansów o ruchu walut

Masatsugu Asakawa wypowiedział się na temat czynników wpływających na wartość jena. Japoński minister finansów zauważył, że minęły już czasy, gdy na wartość walut wpływały głównie zmiany w rachunkach bieżących. Teraz głównym czynnikiem jest przepływ kapitału. Dodał także, że producenci eksportujący towary zazwyczaj nie zmieniają cen, nawet jeśli kurs jena spada.

Asakawa jest zdania, że priorytetem przyszłorocznego szczytu krajów G20 powinna być kwestia globalnej nierównowagi. Problem ten należy do podstawowych obowiązków Grupy. Członkowie powinni umocnić współpracę między sobą, żeby wspomóc stan równowagi.

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 18 grudnia

kalendarz makroekonomiczny 16.12.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here