Naga Marketspinezka wbita w australięNajciekawszym wydarzeniem dzisiejszej nocy była publikacja protokołu z posiedzenia Banku Rezerwy Australii. O 9:20 prezes RBA będzie miał swoje przemówienie. Istotniejsze będzie jednak wystąpienie szefa Banku Anglii i posiedzenie w sprawie raportów inflacyjnych. Oba wydarzenia będą miały miejsce w Wielkiej Brytanii o 11:00. Po południu poznamy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, a wieczorem odbędzie się seria przemówień członków Banku Kanady.

RBA: Następny ruch prawdopodobnie w górę

W nocy miała miejsce publikacja minutek RBA. Australijski bank centralny nadal utrzymuje, że następny ruch stóp procentowych będzie prawdopodobnie w górę. Jak na razie nie widać powodów do podejmowania tego rodzaju decyzji w najbliższym czasie.

Zatrudnienie jest silniejsze niż oczekiwano, stopa bezrobocia powinna spaść do 4,75% do 2020 roku. Członkowie Banku uważają, że może nadejść jeszcze kolejna fala spadku bezrobocia. Z drugiej strony zwrócono uwagę na fakt, że w ciągu ostatnich sześciu lat realne wynagrodzenia nie wzrosły. Są one nadal głównym źródłem niepewności. Podwyżka wynagrodzeń jest niezbędnym warunkiem do osiągnięcia celu inflacyjnego.

Spadek wartości dolara australijskiego w tym roku przyczynił się do wewnętrznego wzrostu gospodarczego. W tym i następnym roku dynamika wzrostu PKB powinna przeciętnie wynosić 3,5%. Gospodarkę wspiera akumulacyjna polityka monetarna oraz lepsze warunki handlowe.

Problem z rynkiem nieruchomości w Sydney i Melbourne zmalał. Wysoki wzrost populacji wesprze budowy domów. Protekcjonalizm handlowy pozostaje głównym ryzykiem dla globalnej gospodarki.

W sumie nie dowiedzieliśmy się niczego, co nie było sygnalizowane już wcześniej. Widać to zresztą po prawie zerowej reakcji dolara australijskiego.

wykres audusd m15 20.11.2018
Aussie osłabiło się w nocy, ale stało się to już jakiś czas po publikacji minutek

Kuroda wyklucza podwyżkę stóp

Prezes Banku Japonii powiedział, że w najbliższym czasie nie ma szans na porzucenie polityki ujemnych stóp procentowych. Jego zdaniem są one niezbędne do osiągnięcia inflacji na poziomie 2%. Kuroda uważa również, że z drugiej strony nie ma potrzeby na wzmocnienie wykorzystywanych narzędzi luzowania, ponieważ obecnie środki są wystarczające do pobudzenia wzrostu cen.

Szef BOJ powiedział, że chętnie wysłuchuje różnych analiz i punktów widzenia na politykę monetarną Banku. Dodał jednak, że na razie nie ma innego wyjścia niż skup aktywów i niskie stopy procentowe.

wykres stóp procentowych w japonii
W Japonii polityka niskich stóp procentowych trwa już od lat

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 20 listopada

makroekonomiczny kalendarz 20.11.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here