Naga MarketsPoniedziałek, choć cichy pod względem liczby publikacji makroekonomicznych przyniósł zwiększoną zmienność zarówno na rynku walutowym jak i europejskich parkietach. We wtorek 21 listopada skupiamy się przede wszystkim na nocnych minutkach Reserve Bank of Austrlia i sprawdzamy co do powiedzenia na temat Jamajki mają analitycy Barclays. 


Dzisiejsza publikacja RBA nie była żadnym przełomem. Można to wywnioskować z samego wykresu AUDUSD, który nadal porusza się w dotychczasowym kanale spadkowym:

Te artykuły również Cię zainteresują
Potwierdzają to również analitycy Westpac, którzy w swoim porannym komentarzu walutowym poruszają temat nocnych publikacji australijskiego banku centralnego. Nie zauważyliśmy żadnej niespodzianki ze strony RBA w tym dokumencie – czytamy w publikacji Westpac.

Zdaniem analityków, język dzisiejszych mintek wydawał się bardziej stonowany. RBA podkreśla konieczność odpowiedniego zarządzania ryzykiem związanego z wysokim i wciąż rosnącym zadłużeniem gospodarstw domowych. Z całą pewnością, obecny poziom inflacji w kraju nie usprawiedliwia wyższych stóp procentowych – czytamy w dokumencie RBA, a Westpac szacuje, że pierwsze podwyżki stóp procentowych w Australii mogą pojawić się dopiero w 2019 roku.

Brak Jamajki i co dalej? 

O tym czym jest Jamajka i dlaczego jest tak ważna dla Niemców pisał między innymi doktor Przemysław Kwiecień. Zdaniem Barclays, fiasko jakie poniosła Angela Merkel w trakcie rozmów z potencjalnymi koalicjantami nie przysłuży się wycenie wspólnej waluty.

Jednak nie wszystko stracone – czytamy w dzisiejszym komentarzu banku. Angela Merkel ma spotkać się z niemieckim prezydentem, Frankiem Walterem Steinmeierem aby przedyskutować pozostałe opcje. W minionym weekendzie Steinmeier stwierdził, że wolałby uniknąć powtórnych wyborów. Aby było to możliwe w życie musiałby wejść jeden ze scenariuszy analityków Barclays:

Scenariusz 1. W związku z progresem jaki poczyniono w trakcie rozmów o Jamajce, Zieloni mogliby uformować rząd mniejszościowy z CDU co byłoby precedensem w powojennej historii Niemiec. Wymagałoby to wsparcia pozostałych opcji politycznych w najważniejszych ustawach, lecz pozwoliłoby uniknąć rozpisania nowych wyborów.

Scenariusz 2. Istnieje szansa, że FDP powróci do rozmów za parę dni, próbując w ten sposób zwiększyć swoją pozycję w rozmowach.

Scenariusz 3. Nowe wybory. Sondaże Politbarometer z 17 listopada wskazują jednak, że wynik nowego głosowania nie różniłby się znacząco od tego wrześniowego.

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 21 listopada

Przedpołudnie w Europie wydaje się być intrygujące z zaplanowaną na godzinę 11:00 publikacją raportu inflacyjnego w Wielkiej Brytanii. Sesja amerykańska rozpocznie się od kanadyjskiego raportu sprzedaży hurtowej, lecz uwaga inwestorów zwrócona będzie w kierunku Stanów Zjednoczonych i danych dotyczących sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym (godzina 16:00). Dzień na rynkach symbolicznie zakończą szacunki API.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here