Naga MarketsSesja azjatycka we wtorek, 21 listopada nie zaskoczyła a większość par walutowych błądziło po wykresie. Na szczególną uwagę zasługuje dziś dolar amerykański bowiem wieczorem opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC – popularne minutki. Analitycy UBS zwracają również uwagę na ceny złota, które już pod koniec grudnia powinny powrócić powyżej poziomu $1300 za uncję. 


Poranne komentarze analityków większości z dużych graczy poświęcone są wieczornej publikacji FOMC. I trudno się temu dziwić, skoro zdecydowana większość rynku liczy na podwyżkę stóp procentowych Fed w grudniu tego roku. Wycena takiego ruchu Rezerwy według danych CME sięga 91,5%

Te artykuły również Cię zainteresują
Obecnie przedział stóp procentowych Fed wynosi 100-125 bps. |źródło: www.cmegroup.com

Tym ważniejsze wydaje się dokładne poznanie opinii decydentów na ten temat.

Zdaniem analityków HSBC dzisiejsze minutki powinny potwierdzić solidne podstawy amerykańskiej gospodarki, pomimo letnich huraganów jakie przeszły nad południowymi Stanami. Ważnym punktem dokumentu będą wypowiedzi członków Fed na temat poziomu inflacji. Ta choć wciąż utrzymuje się poniżej docelowych 2% jest jednak na najlepszej drodze do tego, by ten poziom przekroczyć – czytamy w dzisiejszym komentarzu banku.

Analitykom HSBC wtórują specjaliści Deutsche Bank. Bylibyśmy zaskoczeni, gdyby członkowie FOMC zaczęli wątpić w podstawy gospodarki – przekonują. Deutsche Bank oczekuje, że dzisiejsza publikacja w żaden sposób nie wpłynie na, już i tak wysokie w tym momencie, prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu. Na taki scenariusz liczy również Morgan Stanley, który liczy na kontynuację dotychczasowej ścieżki podwyżek FOMC na najbliższym, grudniowym posiedzeniu.

W środowy poranek dolar amerykański traci względem większości walut G10, zyskując jedynie względem AUD:

źródło: www.finviz.com

AUDUSD koryguje wczorajsze wzrosty trafiając na okolice 0,7564 i znajdujące się tam wsparcie w postaci zniesienia 50%:

źródło: TradingView

Złoto powyżej $1300? 

Na dalsze wzrosty cennego metalu liczą analitycy UBS. Bank zwraca uwagę na czynniki makroekonomiczne wspierające taki scenariusz:

  • korekta dolara,
  • spadek dynamiki wzrostu amerykańskich stóp procentowych w ujęciu nominalnym i realnym,
  • niepewność w sferze polityki fiskalnej w Stanach oraz problemy polityczne w Europie.

Analitycy UBS zwracają również uwagę na ostatnie dane CFTC, które wskazują na dalszy wzrost długich pozycji netto na złocie. Kombinacja czynników makroekonomicznych oraz bycze price action wykresu powoduje, że powrót cen złota powyżej poziomu $1300 to kwestia czasu – przekonuje bank. UBS prognozuje, że powrót ten nie będzie tymczasowy i najprawdopodobniej będzie stanowił bazę do dalszych wzrostów cen złotego kruszcu. 

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 22 listopada

Dzisiejsze przedpołudnie pod kątem liczby i wagi publikacji makroekonomicznych będzie dość ciche. Pierwsze ważniejsze dane, szczególnie dla inwestorów z Polski, zostaną podane do informacji dopiero o godzinie 14:00.

Poznamy wówczas szereg wskaźników makroekonomicznych z Polski – między innymi koniunkturę gospodarczą w listopadzie czy wskaźnik zaufania konsumentów. Znacznie ważniejsze dane czekają nas jednak o godzinie 14:30 kiedy to poznamy najnowsze wyliczenia dotyczące liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Równolegle opublikowane zostaną szacunki październikowych zamówień na dobra trwałego użytku.

Śledzisz kalendarz makroekonomiczny Comparic? 

O godzinie 16:00 opublikowany zostanie finalny odczyt indeksu Michigan oraz oczekiwania inflacyjne Amerykanów. Pół godziny później amerykańskie EIA, jak co tydzień, podzieli się z nami zmianą zapasów ropy. O godzinie 20:00 śledzić będziemy publikację dnia czyli minutki FOMC natomiast godzina 22:45 symbolicznie zakończy środę na rynkach publikacją nowozelandzkiego raportu sprzedaży detalicznej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here