Naga Marketsjaponki - kobiety nie obuwieNowy tydzień rozpocznie się na rynkach spokojnie. W nocy poznaliśmy jedynie minutki z ostatniego spotkania Banku Japonii. Instytucja nadal będzie utrzymywać luźną politykę monetarną. Z powodu Dnia Australii rynek w tym kraju był nieczynny. Po południu odbędą się dwa istotne przemówienia prezesów banków centralnych – Mario Draghiego i Marka Carneya. Światowa Organizacja Handlu rozpoczyna dochodzenie w sprawie konfliktu USA – Chiny.

Bank Japonii nie porzuci luźnej polityki monetarnej

W nocy miała miejsce publikacja sprawozdania z grudniowego spotkania Banku Japonii. Najważniejszym przekazem było utwierdzenie przekonania, że długotrwała ultraluźna polityka stóp procentowych jest niezbędna. Z czasem inflacja powinna zbliżyć się do zakładanego celu w wysokości 2%. Jak na razie nie widać ryzyka dla gospodarki Japonii ani oznak nierównowagi spowodowanej przez niskie stopy.

Według jednego z członków BOJ należy dokonać operacji rynkowych w celu umocnienia rentowności obligacji, co przełoży się na ciaśniejszą politykę monetarną. Inny członek zarządu jest zdania, że długoterminowe obligacje mogą bez szkody dla gospodarki na jakiś czas mieć ujemną rentowność. USDJPY prawie w ogóle nie zareagował na publikację minutek, rynki oczekiwały komunikatów w tym tonie.

wykres USDJPY M15 28.01.2019
USDJPY M15

WTO bierze pod lupę stosunki USA i Chin

W poniedziałek Światowa Organizacja Handlu ma rozpocząć dochodzenie w sprawie nałożenia przez Donalda Trumpa taryf celnych na chińskie towary o wartości 250 mld USD. Śledztwo ma dotyczyć złamania zasady WTO mówiącej o równym traktowaniu wszystkich partnerów handlowych należących do organizacji.

Dochodzenie WTO jest szczególnie istotne, ponieważ odnosi się do kwestii prawa międzynarodowego dotyczącego możliwość wywołania wojny handlowej na linii USA – Chiny. Amerykanie nałożyli na Chińczyków taryfy celne jako karę za rzekome łamanie przez Państwo Środka zasad WTO. W normalnym trybie postępowania to właśnie Światowa Organizacja Handlu powinna zająć się tą kwestią, a nie administracja Trumpa na własną rękę. To już drugie podejście do wszczęcia dochodzenia w sprawie taryf celnych.

Kalendarz makroekonomiczny na poniedziałek, 28 stycznia

kalendarz makroekonomiczny 28.01.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here