Naga Marketsazjatyckie pole ryżuWygląda na to, że nieważne czy jest to sesja europejska, amerykańska czy azjatycka, tematem numer jeden pozostaje Brexit. Po wczorajszym głosowaniu przez całą noc znów pojawiały się plotki i doniesienia z Wielkiej Brytanii. O 3:00 Chińczycy opublikowali serię mieszanych danych z gorszą od oczekiwań produkcją przemysłową na czele. Dziś poznamy inflację Niemiec i Francji, a po południu informacje dotyczące nieruchomości w USA i Kanadzie. Najpewniej wieczorem odbędzie się kolejne głosowanie w brytyjskiej Izbie Gmin, tym razem dotyczące opóźnienia daty Brexitu.

Dane z Chin stabilne, ale bez optymizmu

O 3 polskiego czasu Chiny opublikowały łączone dane za okres styczeń-luty. Zazwyczaj bierze się oba miesiące pod uwagę razem, ponieważ chiński nowy rok jest świętem ruchomym i czasem wypada w styczniu, a czasem w lutym, co może się przełożyć na rzetelność publikowanych statystyk.

Sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła o 8,2%, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Analitycy przewidzieli również wzrost inwestycji w aktywa trwałe, który wyniósł 6,1% r/r. Najistotniejszym odczytem była jednak produkcja przemysłowa, tutaj odczyt był gorszy od prognoz: +5,3% vs +5,6%.

produkcja przemysłowa chiny
Trend dynamiki produkcji przemysłowej w Chinach spada

Chińskie biuro statystyczne stwierdziło, że gospodarka kraju na początku roku jest stabilna, choć nadal pojawia się ryzyko zewnętrzne i presja spadkowa. Popyt krajowy powinien pozostać stabilny, podobnie zatrudnienie. Wzrost PKB również jest w zakładanym zasięgu.

Brexit, Brexit…

Dziś czeka nas kolejne głosowanie w sprawie Brexitu. Jeśli porozumienie zostanie zatwierdzone jeszcze w marcu, to wyjście z UE ma zostać przesunięte na 30 czerwca. Szanse na to są jednak niskie, biorąc pod uwagę sprzeciw w stosunku do dotychczas wypracowanej umowy.

ERG – grupa badawcza wewnątrz Konserwatystów – zasugerowała, że jej członkowie zagłosują za porozumieniem. Nie minął kwadrans, a należący do ERG Baker zapowiedział, że będzie przeciwko umowie Theresy May. Chwilę później dołączył do niego Francois.

Chwilę później kurs funta zaczął wyraźnie słabnąć. Przez całą noc GBPUSD poruszał się na południe wytracając część wczorajszych zysków. Obecnie para walutowa porusza się w okolicach 1,3250.

wykres GBPUSD M15 14.03.2019
Funt tracił w nocy na wartości

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 14 marca

kalendarz makroekonomiczny 14.03.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here