Naga Marketssydney z lotu ptakaDzisiejsza sesja zapowiada się wyjątkowo ciekawie. O 13:45 poznamy decyzję EBC w sprawie stóp procentowych. Chodzą głosy, że najnowsze prognozy Banku mają być znacznie niższe niż w grudniu. O 11:00 opublikowane zostaną dane dotyczące PKB w strefie euro w czwartym kwartale. W nocy poznaliśmy serię danych z Australii. Bilans handlowy zaskoczył pozytywnie, a sprzedaż detaliczna negatywnie. W sieci pojawiły się doniesienia o gigantycznym wycieku haseł mailowych, wśród poszkodowanych znajduje się 20 tysięcy szwajcarskich pracowników rządowych z prezesem SNB na czele.

Australia z dużą nadwyżką handlową, ale płaską sprzedażą detaliczną

O 1:30 polskiego czasu Australijczycy opublikowali dane dotyczące bilansu handlowego w styczniu. Rynki oczekiwały nadwyżki w wysokości 2,75 mld AUD, ostateczny wynik wyniósł 4,549 mld AUD. Ponadto grudniowy odczyt został zrewidowany w górę z 3,681 mld AUD do 3,769 mld AUD. W ujęciu miesięcznym import i eksport wzrosły o 3%. Jest to 13. miesiąc nadwyżki handlowej z rzędu.

australia bilans handlowy
Australia nadal utrzymuje silną nadwyżkę handlową

Z punktu widzenia inwestorów ważniejsza jest sprzedaż detaliczna, a tu już nie jest tak kolorowo. W styczniu w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,1% przy oczekiwaniach na poziomie 0,3% (poprzednio -0,4%). Choć odczyt jest gorszy od prognoz, to przynajmniej oznacza niewielki wzrost. Połączenie niskich cen nieruchomości oraz słabego wzrostu płac przenosi się negatywnie na kondycję konsumpcji.

australia sprzedaż detaliczna
Sprzedaż detaliczna powróciła na dodatnie terytorium

Thomas Jordan zhakowany

Szwajcarska prasa podała informację, że około 20 tysięcy pracowników rządowych zostało zhakowanych, wyciekły ich adresy mailowe i hasła. Wśród poszkodowanych znalazł się prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego – Thomas Jordan. Według artykułu, wiele z osób, których dotyczył wyciek, miało włączoną wielostopniową weryfikację, więc prawdopodobnie udało się uniknąć poważnych strat.

SNB stwierdziło, że jest przygotowane na tego rodzaju przypadki i że podjęło odpowiednie kroki. Nie skomentowano przypadku Thomasa Jordana” – można przeczytać w artykule.

Wyciek jest częścią większego ataku, który objął 773 mln kont mailowych oraz 20 milionów haseł, które zostały umieszczone na forum hakerskim. Atak był dokonany na skalę globalną, nie dotyczył jedynie Szwajcarii.

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 7 marca

kalendarz makroekonomiczny 07.03.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here