Naga Marketsmfw imf logo na szybieDzisiejsza sesja ponownie nie będzie obfitowała w dane makroekonomiczne. O 8:00 poznamy wartość bilansu handlowego Niemiec za sierpień. Po południu będą miały miejsce wystąpienia Broadbenta z Banku Anglii i Wilkins z Banku Kanady. MFW zaniepokojone jest obecnym sentymentem na globalnych rynkach, nowe prognozy wzrostu gospodarczego zostały obniżone.

MFW tnie prognozy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował nową wersję światowych prognoz gospodarczych. Szacunek globalnego wzrostu PKB został obniżony z 3,9% na 3,7% na 2018 i 2019 rok. Jako powód podano spowolnienie związane z napięciem handlowym oraz zawirowania w gospodarkach rozwijających się.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obniżono prognozę wzrostu PKB zarówno dla Chin, jak i Stanów Zjednoczonych. W przypadku USA prognoza na ten rok pozostała niezmienna na poziomie 2,9%, a na przyszły obniżona z 2,7% do 2,5%. Chiny powinny osiągnąć 6,6% wzrostu PKB w tym roku (bez zmian) i 6,2% w przyszłym (spadek z 6,4%).

Z kolei w przypadku strefy euro obniżono szacunki na rok bieżący – z 2,2% do 2,0% – a pozostawiono bez zmian przyszłoroczne (1,9%). Zdaniem MFW zwiększyło się ryzyko globalne, powodem jest eskalacja wojny handlowej oraz ciaśniejsze warunki finansowe.

Drastycznie zmniejszono prognozy wzrostu gospodarczego dla krajów rozwijających się. Winę za ten fakt ponosi sytuacja w Argentynie, Brazylii, Iranie i Turcji. Symulacje przeprowadzone przez MFW wskazują, że jeśli USA nie wycofa się ze swoich planów wprowadzenia taryf celnych, a partnerzy handlowi odpowiedzą odwetem, to globalny wzrost PKB w 2020 roku obniży się o 0,8 p.p. w porównaniu do wartości bazowej.

wzrost pkb globalny świat
Globalny wzrost PKB w ostatnich latach

MFW optymistyczne co do Brexitu

To nie koniec informacji ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Maurice Obstfeld – główny ekonomista instytucji – powiedział podczas dzisiejszego wystąpienia, że jest optymistyczny co do pozytywnego rozwiązania rozmów w sprawie Brexitu. Jego zdaniem handel Wielkiej Brytanii z krajami UE pozostanie bez taryf celnych.

Wypowiedział się również na inne tematy. Jest zadowolony z ogólnej wysokości wzrostu gospodarczego, ale nie podoba mu się jego większe niż zwykle zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi krajami. Obstfeld obawia się, że wysoki poziom długu publicznego oraz niskie stopy doprowadzą do osłabienia sentymentu.

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 9 października

kalendarz makroekonomiczny 9.10.2018

Partnerem artykułu jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here