Naga MarketsPhil Lowe, gubernator RBAChoć wydawało się, że najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej nocy będzie wystąpienie Donalda Trumpa przed amerykańskim Zgromadzeniem Narodowym, to nieoczekiwanie pałeczkę przejął Philip Lowe – prezes Banku Rezerwy Australii. Jego gołębie wystąpienie doprowadziło do mocnego spadku ceny dolara australijskiego. Dziś o 14:00 RPP wyda decyzję w sprawie stóp procentowych, a następnie poznamy dane dotyczące amerykańskiego PKB oraz sprzedaży detalicznej.

Prognoza stóp procentowych w Australii jest zbilansowana

Wczoraj miała miejsce decyzja RBA w sprawie stóp procentowych. Opublikowane wraz z nią oświadczenie było bardziej jastrzębie niż się mogliśmy spodziewać. Australia opublikowała ostatnio serię słabszych danych makroekonomicznych. Wielu analityków oczekiwało, że zacieśnianie polityki monetarnej zostanie odłożone w czasie. Okazuje się, że może to być prawda.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podczas swojego wystąpienia Prezes Banku Rezerwy Australii powiedział, że oczekiwania co do australijskiej polityki monetarnej powinny się ostudzić. Dotychczas najbardziej prawdopodobnym scenariuszem była podwyżka stóp procentowych, nawet jeśli nie w tym roku, to w przyszłym. Teraz jednak kierunek przyszłego ruchu stóp „jest bardziej wyrównany”.

RBA zakłada kilka scenariuszy, w niektórych z nich dojdzie do cięcia stóp, w innych do podwyżki. Zarząd banku centralnego nie widzi na razie silnych pobudek do zmiany obecnego stanu rzeczy.

wzrost pkb asutralia
Wśród słabszych danych znajduje się między innymi wzrost PKB w Q3 2018

AUD reaguje stratą

Lowe powiedział, że RBA ma zamiar bacznie obserwować rozwój rynku pracy. Jeżeli zwiększy się liczba zatrudnionych oraz poprawi się dynamika wzrostu płac, to w końcu podwyżka stóp będzie uzasadniona.

Z drugiej strony, gdyby bezrobocie miało się zwiększyć, a inflacja uległaby stagnacji, to wtedy warto zastanowić się nad zacieśnianiem polityki monetarnej. Zdaniem RBA zwiększyło się ryzyko dla gospodarki Australii.

Jeśli chodzi o wzrost PKB, to w 2019 roku powinien osiągnąć wynik w okolicach 3%, a rok później 2,75%. Odczyt za czwarty kwartał 2018 roku powinien być silniejszy po zaskakująco słabym wzroście w trzecim. Całość podsumował zdaniem, że mimo wzrostu ryzyka globalnego, bazowy scenariusz dla Australii jest nadal pozytywny.

Cena AUDUSD zanurkowała w reakcji na wystąpienie prezesa RBA. Aussie spadło z okolic 0,7240 do 0,7170, deprecjacja wyniosła około 70 pipsów. W rezultacie niedźwiedzie zanegowały cały wzrost osiągnięty po wczorajszej decyzji banku centralnego.

wykres AUDUSD M15 6.02.2019
Dolar australijski stracił po wystąpienie prezesa RBA

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 6 lutego

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here