Naga MarketsPandemia koronawirusa postępuje w zastraszającym tempie, nie powinny więc dziwić reakcji poszczególnych rządów jak i banków centralnych. W nocy EBC ogłosił nowy program skupu aktywów o wartości 750 miliardów euro. Jednak jak widać po działaniach innych banków, taka decyzja może przynieść jedynie krótkotrwały efekt, panika wśród inwestorów  utrzymuje się. 


Co słychać na rynku o poranku?

  • Amerykańskie indeksy ponownie zakończyły sesję na solidnym minusie, S&P500 spadł 5,18%, Dow Jones stracił 6,3%, a Nasdaq przecenił się o 4,7%
  • Kontynuację spadków obserwujemy też w Azji, najmocniej traci tam indeks Kospi, aż 8%
  • RBA ponownie ściął stopy procentowe (2 raz w tym miesiącu)
  • Europejski Bank Centralny ogłosił w nocy nowy program skupu aktywów, który ma pomóc rynkom w czasie pandemii. Do końca 2020 roku Bank chce przeznaczyć 750 mld euro na zakupy aktywów sektora prywatnego i publicznego

Zobacz także: AmRest zyskuje w środę blisko 30%, notowania zawieszone!

Kurs euro do dolara w tendencji spadkowej

Podwyższona zmienność widać już nie tylko na rynku akcji czy surowcach , ale także na rynku walutowym. Wczoraj EURUSD przez większość sesji mogliśmy obserwować dynamiczne spadki na EUR, co miało związek z ucieczką kapitału do dolara amerykańskiego, widoczną w zasadzie na wszystkich parach walutowych.

Niemniej pod koniec sesji euro zaczęło odrabiać straty, a informacja o dodatkowym programie skupu aktywów EBC o wartości 750 miliardów spowodowała że kurs wystrzelił w górę. Reakcja okazała się jednak chwilowa. Patrząc technicznie, notowania dotarły do oporu wynikającego z układu 1:1, gdzie pojawili się sprzedający. Poziom 1,0980 pozostaje kluczowy na dzisiejszą sesję.

Wykres EURUSD
EURUSD interwał H1

Rekordowa liczba przypadków koronawirusa

Wczoraj doszło do wyznaczenia nowych rekordów jeśli chodzi o liczbę odnotowanych przypadków koronawirusa. Poniższy wykres może nieco przerażać, pandemia postępuje w coraz szybszym tempie.  W ostatnim tygodniu liczba nowych przypadków koronawirusa zwiększa się w lawinowym tempie z dnia na dzień. Wczoraj odnotowano ponad 20 tysięcy nowych zachorowań! Liczba zgonów również rośnie, we wtorek zmarło 973 osób.

Liczba nowych przypadków koronawirusa 19 marca 2020
Źródło: worldometers.info

Zobacz także: Kurs dolara australijskiego i nowozelandzkiego ostro w dół

Purple Trading – broker z pozytywnym poślizgiemKalendarz makro na czwartek 19 marca

Poniżej przedstawiony został się kalendarz na czwartkową sesję. Zamieszczamy go właściwie dla formalności ponieważ jeszcze trzeba wziąć pod uwagę fakt, że aktualnie odczyty makroekonomiczne schodzą na drugi plan. Najważniejsze jest to jak będzie przebiegał dalszy rozwój pandemii koronawirusa i to w jaki sposób będa regować poszczególne rządy i banki centralne. Zmienność z pewnością będzie się utrzymywać na podwyższonym poziomie.

Aktualizowany na bieżąco Kalendarz Ekonomiczny obsługiwany jest przez Investing.com Polska.

Zobacz także: Koronawirus: Najgorsze jeszcze przed nami? Pandemia przyspiesza

Rozmowy traderów - Nowy cykl bezpłatnych webinarów o tradingu od praktycznej strony. Obejrzyj nagranie wideo z 5 spotkań z Mieczysławem Siudkiem, Grzegorzem Moskwą, Marcinem Wikingiem, Mariuszem Drozdowskim oraz Pawłem Szwajcarem. "Dowiedz się więcej i dołącz do nas!


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here