Naga MarketsPrzed nami kolejna ciekawa sesja handlowa. Wczoraj zmienność utrzymywała się już na wyższym poziomie, a to z racji faktu powrotu USA do handlu po weekendzie, gdzie w poniedziałek obchodzono świętoJeśli chodzi o dzisiejszy dzień, ten również wygląda ciekawie. W kalendarzu znajdziemy sporo odczytów, między innymi opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Dlatego też inwestorzy nie powinni narzekać na brak ruchów. Jak o poranku wygląda kurs euro do dolara, czy para walutowa EURUSD skazana jest na dalsze spadki?


Kurs euro do dolara EURUSD kontynuuje spadki

Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować kolejna falę wyprzedaży na kursie euro do dolara, co miało związek między innymi z fatalną publikacją indeksu ZEW zarówno dla Niemiec, jak i strefy euro. Wskaźnik sentymentu spadł do poziomu zaledwie 8,7 z 26,7 pkt! Tak słaby wynik jest tłumaczony obawami o kondycję niemieckiej gospodarki, która i tak nie radzi sobie w ostatnim czasie najlepiej. Dodatkowo należy brać pod uwagę trwającą w Chinach epidemie, która przekłada się na umocnienie dolara, a w konsekwencji na słabość euro. Sporo niemieckich koncernów ma również swoje fabryki w “zakażonym regionie”, co również nie działa dobrze na panujący sentyment inwestorów.

Wczorajsza wyprzedaż była na tyle silna, że EURUSD znalazł się poniżej okrągłego poziomu 1,0800. Patrząc na wykres na interwale D1, spadki trwają nieprzerwanie od pierwszego dnia lutego, a właściwie to silna tendencja spadkowa obowiązuje od początku tego roku. Oprócz wspomnianego wcześniej fatalnego odczytu ZEW, wczoraj w drugiej połowie sesji kurs EURUSD pogłłebił spadki w związku z nieoczekiwanym wzrostem wskaźnika Empire State Manufacturing Index, co uwidoczniło znacznie lepszy sentyment panujący wśród amerykańskich inwestorów.

Niemniej patrząc technicznie na wykres, notowania EURUSD zbliżyły się wczoraj do kluczowego poziomu wsparcia, który wynika z położenia mierzenia zewnętrznego 127,2% Fibonacciego. Jest to na pewno dobre miejsce do wykonania korekty wzrostowej, dlatego też należy zachować ostrożność. Trend spadkowy oczywiście obowiązuje, niemniej krótkoterminowe odreagowanie może pojawić się w każdej chwili.

Wykres EURUSD
EURUSD interwał D1

Zobacz także: Tesla wraca do wzrostów, poziom 1000$ za akcję w zasięgu? 

Purple Trading – broker z pozytywnym poślizgiem

Kalendarz makro na wtorek 18 lutego

Dzisiejszy kalendarz jest obfity w dane makro. Wczoraj poznaliśmy minutes RBA, a w środę niewątpliwe jednym z najważniejszych wydarzeń sesji będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Jednak ten dokument poznamy dopiero o godzinie 20:00. Wcześniej poznamy sporo odczytów makroekonomicznych. Podczas sesji europejskiej inwestorzy będą zwracać uwagę na dane z Wielkiej Brytanii, na godzinę 10:30 zaplanowana jest publikacja. wskaźnika CPI. Z kolei w drugiej połowie sesji poznamy szereg odczytów ze Stanów Zjednoczonych (inflacja i rynek nieruchomości) i Kanady (inflacja). Większa zmienność na rynku powinna pojawić się o godzinie 14:30. Oprócz wspomnianych danych makro warto też zwrócić uwagę na przemówienia bankierów centralnych, które będą miały miejsce odpowiednio o 14:30, 17:45, 19:30.

Kalendarz na środę 18 lutego
Kalendarz na środę, źródło: investing.com

Zobacz także: UE: Winę za hard Brexit poniesie Wielka Brytania. EURGBP na czteroletnich minimach

Rozmowy traderów - Nowy cykl bezpłatnych webinarów o tradingu od praktycznej strony. Obejrzyj nagranie wideo z 5 spotkań z Mieczysławem Siudkiem, Grzegorzem Moskwą, Marcinem Wikingiem, Mariuszem Drozdowskim oraz Pawłem Szwajcarem. "Dowiedz się więcej i dołącz do nas!


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here