Naga Markets

Kurs dolara w Memorial Day, wygrana Erdogana i zadłużenie USAW poniedziałek kurs dolara utrzymuje zeszłotygodniową siłę, wspierany przez rosnące oczekiwania dodatkowych podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną (Fed). Jednak sfinalizowanie porozumienia w sprawie pułapu zadłużenia Stanów Zjednoczonych odwróciło na chwilę uwagę od amerykańskiej waluty, zmniejszając jej atrakcyjność jako bezpiecznej przystani.

Kurs dolara w obliczu Memorial Day i zadłużenia USA

Na początku sesji poniedziałkowej kurs dolara amerykańskiego osiągnął nowy sześciomiesięczny szczyt w stosunku do jena na poziomie 140,91, po czym cena USD/JPY nieco się cofnęła do 140,39 jena. Dolar realizuje obecnie miesięczny wzrost o około 3% w stosunku do japońskiej waluty.Trwające osłabienie jena można przypisać rosnącym rentownościom amerykańskich obligacji skarbowych, ponieważ spekulanci spodziewają się utrzymujących się wyższych stóp procentowych w USA.

Kurs dolara w Memorial Day, wygrana Erdogana i zadłużenie USA
Notowania dolara względem japońskiego jena. Źródło: Tradingview.com

Ostatnie dane wskazują na gwałtowny wzrost wydatków konsumenckich w USA w kwietniu, w połączeniu ze wzrostem inflacji. Świadczy to o niezwykłej odporności gospodarki. W rezultacie rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły, a dwuletnia rentowność, często będąca wskaźnikiem oczekiwań dotyczących krótkoterminowych stóp procentowych, osiągnęła w piątek dwumiesięczny szczyt na poziomie 4,639%.

Obrót gotówkowy amerykańskimi obligacjami skarbowymi został wstrzymany w poniedziałek ze względu na obchody Memorial Day (Dnia Pamięci), podczas gdy kontrakty futures pozostały względnie stabilne. Implikowana rentowność 10-letnich kontraktów terminowych wyniosła 3,84%.

Memorial Day, czyli dzień pamięci o weteranach

Ostatni weekend maja jest w Stanach Zjednocznych tradycyjnie uznawany za nieoficjalny początek lata. Jest on okazją do spotkań rodzinnych, grillowania, wyjazdów za miasto i na plażę – wszystko dzięki długiemu weekendowi z okazji święta Memorial Day. Ciesząc się dodatkowym dniem wolnym od pracy warto przypomnieć genezę tego święta. Memorial Day – Dzień Pamięci Narodowej – jest federalnym świętem obchodzonym w ostatni poniedziałek maja i upamiętniającym Amerykanów, którzy polegli w czasie służby wojskowej w różnych wojnach i na różnych frontach.

Święto zostało oficjalnie ustanowione w 1868 roku na mocy rozkazu generała Johna A. Logana, początkowo jako święto ku pamięci żołnierzy poległych w wojnie secesyjnej 1861-1865. Jego ustanowienie miało być kolejnym krokiem ku narodowemu pojednaniu narodu podzielonego bratobójczym konfliktem, w którym życie straciło ponad 600 tys. Amerykanów.

Kursy walut. AUD i NZD najsilniej w górę, EUR ze skromnym zyskiem

Jeśli chodzi o euro, odnotowało ono niewielki wzrost o 0,02% w stosunku do dolara i kosztuje 1,0735 dol., podczas gdy funt brytyjski spadł nieznacznie o 0,01% do 1,23495 dol.

Ray Attrill, szef strategii walutowej National Australia Bank, skomentował perspektywy dolara, łącząc je z nadchodzącymi publikacjami ekonomicznymi.

– Trwałość obecnego rajdu dolara zależy w dużej mierze od danych o wynagrodzeniach i średnich zarobkach w nadchodzącym piątkowym raporcie płacowym. Kluczowym czynnikiem będą również dane o CPI, które zostaną opublikowane przed posiedzeniem Rezerwy Federalnej – komentował.

Spekulanci rynkowi szacują obecnie 62% prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez Rezerwę Federalną o 25 punktów bazowych w czerwcu, w porównaniu do zaledwie 26% prawdopodobieństwa tydzień wcześniej, zgodnie z narzędziem CME FedWatch.

W poniedziałek rano na rynku panuje optymizm dzięki ogłoszeniu porozumienia budżetowego między prezydentem Joe Bidenem a przewodniczącym Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym w sprawie zawieszenia pułapu zadłużenia w wysokości 31,4 bln dol. do 1 stycznia 2025 r. Wrażliwe na ryzyko dolary australijski i nowozelandzki odbiły się od swoich sześciomiesięcznych minimów zarejestrowanych w zeszłym tygodniu.

Aussie wzrósł o 0,41% do 0,6545 dol., a kiwi o 0,29% do 0,60645 USD. Indeks dolara amerykańskiego spadł nieznacznie o 0,15% do 104,11, chociaż pozostał w pobliżu dwumiesięcznego maksimum 104,42 zarejestrowanego w zeszłym tygodniu.

Kurs dolara w Memorial Day, wygrana Erdogana i zadłużenie USA
Notowania kursu dolara. Źródło: Tradingview.com

Attrill z NAB zaobserwował pozytywną reakcję na ryzyko w związku z wiadomościami o porozumieniu w sprawie zadłużenia i stwierdził: “Pomimo potrzeby ostatecznego zatwierdzenia porozumienia w sprawie zadłużenia, rynki są przekonane, że zostanie ono zrealizowane przed nową datą X”.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen ostrzegła w piątek, że rząd może nie wywiązać się ze zobowiązań, jeśli Kongres nie podniesie pułapu zadłużenia w wysokości 31,4 bln dol. do 5 czerwca, co jest datą przesuniętą w stosunku do wcześniejszych prognoz dotyczących możliwego niewypłacalności już 1 czerwca.

Lira turecka mocno w górę

Z innych wiadomości, turecka lira nadal znajduje się pod presją, notując 20,04 za dolara amerykańskiego, po rekordowo niskim poziomie 20,06 za dolara w piątek.

Dzieje się tak w obliczu zwycięstwa prezydenta Tayyipa Erdogana w niedzielnych wyborach prezydenckich, kontynuując jego autorytarne rządy w trzeciej dekadzie z rzędu.Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.