Naga MarketsKurs dolara USD wciąż mocny, euro EUR w dół, cena złota mocno w góręPodczas wczorajszej sesji ponownie mogliśmy obserwować dominacja dolara amerykańskiego USD. Z kolei na rynku akcji mogliśmy doszło do nerwowej reakcji podaży w drugiej połowie sesji. Po godzinie 17:00 parkiety na całym świecie ruszyły w dół co miało związek z obawami o negatywne skutki szerzącej się epidemii kornowariusa. Czy jest o co się bać, co dalej z kursem euro, dolara i głównych indeksów giełdowych? Gdzie znajduje się szczyt dla rynku złota?


Co słychać na rynku o poranku?

  • Inwestorzy po raz kolejny przestraszyli się doniesień z Chin, które mówią o kolejnych ofiarach, a także o niespokojnej sytuacji w Pekinie.
  • Indeksy w USA zakończyły wczorajszą sesję niżej. S&P 500 zamknął się 0,38% niżej, Dow Jones stracił 0,44%, a Nasdaq spadł o 0,67%. Kiepskie nastroje obserwujemy również w trakcie sesji azjatyckiej – Nikkei zamknął się 0,39% niżej, a S&P/ASX 200 stracił 0,33%. KOSPI notowany jest około 1,5% niżej
  • Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Chinach wzrosła powyżej 75 tysięcy. Całkowita liczba ofiar wzrosła do 2247, podczas gdy 18580 osób zostało do tej pory wyleczonych. Niemniej Korea Południowa poinformowała o 52 nowych przypadkach i ogłosiła, że dwa miasta zostaną uznane za “strefy specjalne”
  • Chińskie ministerstwo handlu oczekuje iż większość zagranicznych firm wznowi produkcję do końca miesiąca
  • Wstępne indeksy PMI za luty z Japonii pokazały spadek indeksu przemysłowego z 48,8 do 47,6 pkt. Indeks dla sektora usług spadł z 51 do 46,7 pkt
  • Wstępne indeksy PMI za luty z Australii pokazały wzrost indeksu przemysłowego z 49,6 do 49,8 pkt. Indeks dla sektora usług spadł z 50,6 do 48,4 pkt.
  • O poranku NZD i AUD są najsłabszymi z głównych walut, a JPY i CHF radzą sobie najlepiej. Większość walut EM nie doświadcza większych ruchów w stosunku do dolara. Metale szlachetne zyskują, a cena uncji złota przekroczyła 1630 USD. Z kolei na rynku ropy i metali przemysłowych obserwujemy dziś cofnięcie

Kurs dolara pozostaje silny, euro kontynuuje spadki

Spójrzmy jak wygląda sytuacja techniczna na kursie euro do dolara EURUSD. Para walutowa po raz kolejny broni mierzenia 127,2% ostatniego ruchu wzrostowego, niemniej reakcja popytowa jest niewielka. Sprzedający wciąż utrzymują przewagę i w przypadku pokonania wspomnianego wsparcia przy 1,0780, należy oczekiwać kolejnej fali wyprzedaży. w kierunku następnego współczynnika – 161,8%.

Wykres EURUSD
EURUSD interwał D1

Cena złota mocno w górę

Ciekawie wygląda też sytuacja na rynku złota, gdzie od kilku sesji możemy obserwować dynamiczne wzrosty. Technicznie ruch można tłumaczyć wybiciem z szerokiej formacji trójkąta. Aktualnie najbliższy opór może stanowić zniesienie zewnętrzne 127,2% Fibonacciego, z kolei w przypadku jego wybicia ruch może się rozwinąć nawet do współczynnika 161,%. W przypadku cofnięcia jako wsparcie należy traktować ostatni wybitny szczyt czyli poziom 100%.

Wykres złota
Złoto interwał H4

Zobacz także: Trzech członków RPP chce podwyżki stóp. Złotówka odrabia część strat

Purple Trading – broker z pozytywnym poślizgiem

Kalendarz makro na piątek 21 lutego

Piątkowy kalendarz jest obfity w dane makroekonomiczne. Pierwsze ważne publikacje poznamy o godzinie 9:15 i 9:30, będą to wskaźniki PMI dla przemysłu i usług z Niemiec i Francji. Zbiorczy wskaźnik dla całej strefy euro zostanie opublikowany z kolei o godzinie 10:00. Ten sam odczyt dla Wielkiej Brytanii ujrzy światło dzienne o 10:30.

To jednak nie koniec emocji, już o 11:00 poznamy dane o inflacji konsumenckiej ze strefy euro, a na następne odczyty przyjdzie nam czekać do sesji amerykańskiej. Dziś o 14:30 poznamy dane z Kanady, z kolei dane z USA będa publikwoane o godzinie 15:45 i 16:00. Czekają nas także przemówienia członków FOMC, o godzinie 15:35, 16:15 i 19:00.

Kalendarz wydarzeń makro
Kalendarz na piatek, źródło: investing.com

Zobacz także: Platforma do tradingu bez prowizji sprzedana za 50 mld zł. Morgan Stanley na zakupach

Purple Trading - Broker STP który zaprasza także zyskownych traderów. SPRAWDŹ NAS
73.2% detalicznych kont CFD traci pieniądze.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here