Naga MarketsKurs dolara AUD w dół po RBA, euro traci i spada poniżej 1,16 dol.Kurs dolara amerykańskiego spadł poniżej jednorocznego maksimum w stosunku do głównych konkurentów na rynku Forex we wtorek, oczekując na kluczowe dane z USA dotyczące zatrudnienia, czekając na dodatkowe wskazówki dotyczące przyszłych działań Rezerwy Federalnej (Fed) i rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych. W nocy rynek poznał natomiast decyzję Banku Rezerw Australii (RBA) w sprawie stóp procentowych, po której kurs dolara AUD tracił.

  • W nocy rynek poznał również dane o sprzedaży detalicznej z Australii, te nie miały jednak większego znaczenia dla inwestorów
  • W trakcie europejskiego przedpołudnia inwestorzy czekają na dane o PMI, które mogą mieć wpływ na kurs euro i kurs funta
  • Popołudniu te same odczyty pojawią się dla gospodarki USA, a najistotniejsza dla kursu dolara będzie godzina 16:00
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

Kurs dolara AUD i NZD w dół. Antypody tracą po decyzji RBA

Dolar australijski i nowozelandzki osłabiły się we wtorek w obliczu szerokiej wyprzedaży na rynkach akcji, spowodowanej obawami o inflację, wyższe ceny ropy i możliwe spowolnienie gospodarcze w Chinach, największym rynku eksportowym gospodarek Antypodów.Kurs Aussie jest o 0,32% niższy i wynosi 0,7265 dol., ponieważ Bank Rezerw Australii (RBA) utrzymał stopy procentowe na poziomie 0,1% i program skupu obligacji, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami. Spadki częściowo odwróciły trzydniowe wzrosty, które wynikały z wyższych cen kluczowych towarów eksportowych, węgla i skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Dolar napotyka opór w okolicach 0,7306, czyli środkowego punktu miesięcznego przedziału, a wsparcie znajduje się w okolicach 0,7262.

Notowania AUD/USD. Kurs dolara australijskiego
Notowania AUD/USD. Kurs dolara australijskiego

– RBA trzymał się dzisiaj swoich założeń, przewidując, że stopy nie wzrosną do 2024 r., ale nasz pogląd, że inflacja pozostanie wyższa przez dłuższy czas, oznacza, że nastąpi to na początku 2023 r. – powiedział Marcel Thieliant, starszy ekonomista Capital Economics.

RBA konsekwentnie powtarza, że podniesie stopy dopiero, gdy „rzeczywista inflacja znajdzie się trwale” w przedziale 2% do 3%, a tego nie spodziewa się przed 2024 rokiem.

Tymczasem nadwyżka handlowa Australii nieoczekiwanie wzrosła w sierpniu do rekordowego poziomu, ponieważ silny eksport LNG i węgla z nawiązką zrównoważył spadek cen eksportu rudy żelaza. Zapotrzebowanie na energię w Azji wzrosło, ponieważ braki energii elektrycznej w Chinach doprowadziły do przerw w dostawach prądu, a kraje rywalizują o dostawy LNG i węgla przed zimą.

Ceny ropy wzrosły do nowych wieloletnich maksimów we wtorek po tym, jak OPEC+ potwierdził, że będzie trzymał się swojej obecnej polityki wydobycia, ponieważ popyt na produkty naftowe odbija się.

invest

– Wciąż uważamy, że rynki nie doceniają ryzyka dla wzrostu/popytu na towary ze strony rozwijającego się kryzysu energetycznego i kryzysu na rynku nieruchomości w Chinach – stwierdzili w nocie strategowie Westpac.

– Nieco więcej dzieje się na rynku złota, gdzie notowania walczą z oporem z okolicy 1760 USD. Linia przejściowo „pękła”, ale kurs ponownie zawrócił, czemu sprzyjał silniejszy dolar. W piątek rano cena uncji kruszcu oscyluje wokół 1755 USD – komentuje Maciej Madej z TMS Brokers.

Dolar nowozelandzki również odwrócił trzydniową passę wzrostów, spadając o 0,27% do 0,6944. Wsparcie dla waluty znajduje się na poziomie 0,6927, a opór w okolicach 0,6881.

Traderzy wyceniają podwyżkę stóp o ćwierć punktu, kiedy Bank Rezerw Nowej Zelandii podejmie decyzję w sprawie polityki pieniężnej w środę.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania na globalnych rynkach:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Kurs dolara wraca w okolice 94 pkt., oddala się od rocznych maksimów

Indeks dolara amerykańskiego, który mierzy walutę w stosunku do sześciu rywali, w nocy testował poziom 93,845, lekko słabnąc od czwartkowego szczytu na poziomie 94,504, najwyższego od końca września 2020 roku. Po godzinie 08:00 indeks odbijał jednak o 0,23% odrabiając część strat i wracając nad poziom 94 pkt.

Kurs dolara DXY
Notowania indeksu DXY. Kurs dolara

Osunięcie z ostatnich kilku dni nastąpiło po rajdzie o 2,8% od 3 września, gdy traderzy spieszyli się, aby wycenić tapering już w przyszłym miesiącu i możliwe podwyżki stóp w przyszłym roku, podczas gdy waluta również skorzystała z popytu na bezpieczną przystań wśród obaw obejmujących ryzyko globalnej stagflacji do impasu w sprawie pułapu zadłużenia USA.

– Wiele złych wiadomości z całego świata przekłada się na kurs dolara. Kluczem dla rynków w nadchodzących tygodniach jest uporządkowanie zakresu premii za ryzyko już wycenionej w stosunku do tego, jak te czynniki się rozegrają” Podczas gdy w najbliższym czasie USD skłania się ku wyższym poziomom, jesteśmy ostrożni w ściganiu ruchu na tych poziomach – napisał w raporcie Mark McCormick, szef działu strategii walutowych w TD Securities.

Piątkowe dane nonfarm payrolls z USA mają pokazać dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy, z prognozą na 488 000 nowych etatów, które zostały dodane we wrześniu, według ankiety Reutersa – wystarczająco, aby utrzymać Fed na kursie do rozpoczęcia taperingu przed końcem roku.

W gronie największych walut do dolara oprócz AUD i NZD tracą również CAD i EUR. Dolar kanadyjski osuwa się o 0,3%, a para walutowa USD/CAD rośnie do poziomu 1,2624. Z kolei kurs euro traci 0,2% i testuje poziomy poniżej 1,16 dol.

Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach przynoszą ponowny wzrost wyceny amerykańskiego dolara, co ściąga kwotowania walut EM niżej. Dodatkowo problemy widoczne są wokół amerykańskiego sektora technologicznego (od kwestii relacji z rentownościami długu USA do wczorajszej awarii Facebooka), co dodatkowo rzutuje na nastroje. Wokół PLN czy krajowych banków toczy się jednak lokalna gra w postaci spekulacji pod jutrzejszą RPP – komentuje we wtorkowy poranek Konrad Ryczko z DM BOŚ.

Autor poleca również:

Artykuł jest sponsorowany przez Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dom development gpw | kurs rubla kantor | wykres nasdaq | stalprodukt akcje notowania | pekao cena akcji | kernel notowania | azoty kurs |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here