Naga MarketsOlbrzymie luzowanie ilościowe wprowadzone przez Bank Japonii pod przewodnictwem Kurody sprawiło, że Kraj Kwitnącej Wiśni zaoszczędził około 45 mld USD na kosztach obsługi zadłużenia. Co ciekawe, podobną kwotę chce zainwestować w branżę ropy naftowej Abu Dhabi. O tym oraz nadchodzących wydarzeniach dzisiejszego dnia przeczytacie w porannym przeglądzie rynków.

Japonia jest najbardziej zadłużonym rozwiniętym krajem świata. Obecnie dług kraju jest 2,4 razy większy od produktu krajowego brutto, tak wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W latach 2013-2017 Japonia zapłaciła 7,4 biliona jenów (68 mld USD) za obsługę obligacji skarbowych o wartości 630 bln JPY. Oznacza to, że państwo zaoszczędziło 4,9 bln JPY (45 mld USD), jeśli porównamy przeciętny koszt obsługi długu, jaki ponoszono w 2012 roku.

Zaoszczędzone fundusze mogą wystarczyć na zapłacenie rocznych wydatków na obronę. Wszystko za sprawą luzowania ilościowego prowadzonego przez japoński bank centralny. Koszty pożyczek dzięki temu znalazły się w okolicach (a nawet poniżej) zera. Ma to wspomóc krajowych przedsiębiorców i zachęcić ich do zaciągania kredytów i zwiększenia wydatków.

Chociaż dług Japonii ciągle rośnie, jego obsługa się ustabilizowała

Abu Dhabi planuje duże inwestycje

Narodowa spółka naftowa Abu Dhabi zapowiedziała w niedzielę, że w ciągu najbliższych pięciu lat zainwestuje 45 mld USD w celu rafinowania własnej ropy naftowej, a nie tylko jej eksportowania. ADNOC chce stworzyć największy na świecie kompleks rafineryjny i petrochemiczny około 250 kilometrów na zachód od Abu Dhabi.

Inicjatywa ta pozwoli Zjednoczonym Emiratom Arabskim dołączyć do boomu trwającego na Bliskim Wschodzie, gdzie do niedawna kraje zajmowały się jedynie pozyskiwaniem ropy i eksportem, a nie jej przetwarzaniem. ADNOC idzie w ślady saudyjskiego Aramco, które również buduje swoje rafineryjne imperium.

W międzyczasie cena ropy WTI ustabilizowała się w okolicach 70 USD. Nadal trwa powolna wędrówka na północ, choć obecnie mamy do czynienia z reakcją spadkową.

Cena ropy WTI od jakiegoś czasu oscyluje wokół 70 USD

Dzień pełen wystąpień

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest ubogi pod względem publikacji makroekonomicznych. Za to zaplanowane jest dużo wystąpień członków banków centralnych. O 8:45 ma przemawiać Mester – członek FOMC. Potem nastąpi całodzienna seria wypowiedzi ze strony członków Europejskiego Banku Centralnego. W południe rozpocznie Mersch, potem będzie kolej Lautenschlaegera, Praeta i Coeure. W międzyczasie jeszcze usłyszymy Bullarda z Rezerwy Federalnej.

Kalendarz makroekonomiczny na poniedziałek, 14 maja

Partnerem dzisiejszego “Poranku z rynkami” jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here