Naga MarketsPoznaliśmy już najważniejszą z porannych wiadomości – stopy procentowe Bank of Japan pozostają bez zmian. Bank podczas swojego październikowego posiedzenia obniżył prognozy inflacyjne na ten rok fiskalny do poziomu 0,8% z 1,1% wcześniej. Więcej na temat samego posiedzenia oraz decyzji BoJ znajduje się w oddzielnym artykule


W porannym przeglądzie rynków skupimy się przede wszystkim na konferencji prasowej prezesa BoJ, Haruhiko Kurody. Zgodnie z przewidywaniami rynkowymi skupił on się na temacie niskiej inflacji oraz jej wpływu na japońską gospodarkę. Zdaniem Kurody wzrost wynagrodzeń Japończyków nastąpi… gdy inflacja przyspieszy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kuroda bronił również aktualnej polityki monetarnej Bank of Japan. Jego zdaniem niekonwencjonalne działania podejmowane przez BoJ nie oznaczają tego, że Bank nigdy ich nie porzuci. Problem w tym, że bank centralny może działać jedynie na podstawie teorii (…) to problem nie tylko Japonii, ale i Europy czy Stanów Zjednoczonych – stwierdził na konferencji prasowej Kuroda.

Wczoraj, analityk eToro, Mati Greenspan poruszył temat sporych zakupów ETFów przez BoJ. Dziś dowiedzieliśmy się, że poziomem docelowym dla banku jest skup o wartości przeszło 6 bilionów jenów. Zapytany o osobę przyszłego prezesa Fed, Haruhiko Kuroda odmówił odpowiedzi, zmieniając temat na politykę monetarną FOMC. Prezes BoJ zauważył wzrost gospodarczy w Stanach zapowiadając jednocześnie dalsze wysiłki kierowanego przez niego Banku w luzowaniu warunków monetarnych. W sytuacji w której Fed wyraźnie dąży do podwyżek stóp sytuacja na USDJPY powinna wspierać byki. Dziś, para testuje okolice 113.00 i znajdującą się tam strefę wsparcia:W trakcie sesji azjatyckiej poznaliśmy nie tylko decyzję monetarną BoJ ale i przemysłowe PMI z Chin. Październikowe dane okazały się być nieco gorsze od prognozowanych, a wskaźnik wyniósł ostatecznie 51,6 punktów. Na gorsze dane z Chin zareagował dolar australijski, który w parze z USD znalazł lokalny szczyt w okolicy 0,7700. Słabość byków wyrażona w niższym szczycie wspiera niedźwiedzi pogląd na parę:

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 31 października

Po sesji azjatyckiej przychodzi czas na Europę, która czekać będzie przede wszystkim na zaplanowane na godzinę 11:00 szacunkowe wartości PKB strefy euro w trzecim kwartale tego roku. Jednocześnie poznamy październikowe szacunki CPI, jednak to dynamika PKB przyciągnie większość uwagi inwestorów. Prognozy wskaźnika nie zakładają zmiany – PKB w Q3 powinno wynieść 0,6% (2,1%) w ujęciu kwartalnym (rocznym).

Sesja amerykańska upłynie przede wszystkim na śledzeniu danych z Kanady. Już o 13:30 opublikowane zostaną sierpniowe wyliczenia PKB. Rynkowy konsensus wskaźnika ukształtował się na poziomie 0,1%. Równolegle poznamy również kanadyjskie RMPI – wrześniowe dane nie powinny nas zaskoczyć i według ostatnich prognoz wyniosą zaledwie 0,4% m/m.

Ważnym punktem dnia będzie publikacja amerykańskiego Chicago PMI o 14:45 oraz CB Consumer Confidece kwadrans później. Drugi wskaźnik według rynkowych prognoz wynieść ma aż 121.0 punktów co powinno wesprzeć dolarowe byki.

O 20:30 głos zabierze gubernator Bank of Canada, Stephen Poloz. Dzień symbolicznie zakończą dane z nowozelandzkiego rynku pracy w trzecim kwartale tego roku. Możliwa jest więc zwiększona zmienność na parach powiązanych z NZD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here