Naga Markets


kuroda z banku japonii bojNowy tydzień rozpoczyna się spokojnie pod względem polityki monetarnej. Jedyne ważne odczyty już miały miejsce – japoński deficyt handlowy w październiku okazał się gorszy od oczekiwań. W nocy swoje przemówienie miał prezes Banku Japonii, który bronił obecnej luźnej polityki monetarnej. W Wielkiej Brytanii dyskusja dotycząca Brexitu jest coraz bardziej zawzięta, przeciwnicy Theresy May zarzucili jej działanie na szkodę państwa.

Kuroda świadomy działania polityki monetarnej na banki

W Tokio miało miejsce przemówienie prezesa Banku Japonii. Kuroda powiedział, że apetyt na ryzyko wśród banków komercyjnych może rosnąć w obliczu bardzo luźnej polityki monetarnej, ale ma tę kwestię pod kontrolą. W długim terminie zabezpieczenie zyskowności banków będzie zależeć od tego, czy dadzą one radę zaoferować nowe usługi finansowe i zdywersyfikować źródła dochodów.

Jeśli japońskie banki nie podejmą odpowiednich środków zarządzania ryzykiem, to koszty kredytów mogą drastycznie wzrosnąć, a stabilność systemu finansowego będzie zagrożona. Słaba jest sytuacja mniejszych, regionalnych banków w Japonii, ich zyski z działalności podstawowej stale maleją wraz z przedłużonym okresem niskich stóp procentowych i zmniejszającą się populacją.

Mimo obaw, Kuroda podtrzymuje stanowisko, że luźna polityka monetarna wprowadzona w 2013 roku przynosi wymierne korzyści dla gospodarki. Bank centralny jest gotowy do jej kontynuowania, a z czasem pozwoli ona na osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2%. Jen japoński nie reagował zbytnio na słowa prezesa Banku Japonii. Zasięg ruchów na USDJPY w nocy wyniósł mniej niż 30 pipsów.

wykres usdjpy m15 19.11.2018
USDJPY M15

„Theresa May utopi wszystkich, żeby tylko uratować siebie”

Zdaniem Sunday Times, szanse na zdobycie poparcia parlamentu dla proponowanej umowy dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej są nikłe. Źródło z wewnątrz powiedziało, że nastawienie rządu Theresy May do tej kwestii „wygląda jak atak kamikadze”. Jeśli jej się nie uda, to rynek finansowy kraju może zostać zdestabilizowany.

Według The Sun, co najmniej 42 członków partii Theresy May podpisało wniosek o wotum nieufności dla jej rządu. Żeby kwestia ta została wzięta pod uwagę, potrzeba jeszcze sześciu podpisów. Dzisiaj brytyjska premier ma mieć swoje wystąpienie, na którym przedstawi więcej szczegółów dotyczących negocjacji z UE w sprawie Brexitu.

W międzyczasie negocjator ze strony UE – Michel Barnier – zapowiedział, że w razie potrzeby okres przejściowy dla wyjścia UK z UE można przedłużyć do 2020. Informacja ta może jeszcze bardziej podjudzić antyrządowe nastroje w brytyjskim parlamencie.

Kalendarz makroekonomiczny na poniedziałek, 19 listopada

makroekonomiczny kalendarz 19.11.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here