Naga MarketsLepsze od oczekiwań dane dotyczące wzrostu amerykańskiej gospodarki oraz wyższego indeksu zaufania konsumentów nie pomogły dolarowi się umocnić. Powodem jest prawdopodobnie księgowanie zysków przez dolarowe byki. Jeśli to prawda, to w szerszej perspektywie powinniśmy mieć do czynienia z dalszym umacnianiem się amerykańskiej waluty.

Obecnie inwestorzy są przekonani, że majowe spotkanie FOMC będzie miało na celu przygotowanie rynków przed kolejną podwyżką stóp, która ma nastąpić w czerwcu. Każdy z członków FOMC, który wypowiadał się w tym miesiącu, jest zwolennikiem dalszego zacieśniania stóp procentowych.

Ten tydzień będzie niezwykle ciekawy na dolarze. W środę będzie miało miejsce wspomniane spotkanie FOMC, a w piątek opublikowany zostanie raport dotyczący nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (NFP) – najważniejsza publikacja makroekonomiczna miesiąca. Amerykańska stopa bezrobocia jest już blisko osiągnięcia poziomu pełnego zatrudnienia, co powinno pozytywnie wpłynąć na wzrost płac, a co za tym idzie – inflację.

Inwestorzy oczekują bardzo jastrzębiego podejścia FED. Jeśli zamiast tego usłyszymy obawy o rosnącą rentowność obligacji, wartość dolara gwałtownie spadnie. USDJPY może osiągnąć poziom 110 przed decyzją o stopach, ale gołębi ton komunikatu pośle cenę nawet w okolice 108. Brak konferencji prasowej po ogłoszeniu decyzji oznacza, że nie będzie żadnego sprostowania komunikatów zawartych w publikowanym oświadczeniu.

USDJPY zaliczyło w ostatnim tygodniu rajd wzrostowy

Co słychać w Europie?

Euro nie miało w zeszłym tygodniu żadnych szans. W piątek EURUSD zamknęło się na 4-miesięcznym dołku mimo dobrych danych z Niemiec i strefy euro. Nie pomogły nawet optymistyczne komentarze Mario Draghiego podczas czwartkowego EBC. Jeśli z USA dotrą pozytywne wiadomości, EURUSD może się znaleźć nawet poniżej 1,20.

Euro zdecydowanie nie radzi sobie dobrze

Funt również stracił nieco energii w ostatnim tygodniu. Obecnie jest na najniższym poziomie od miesiąca, wszystko po nieco słabszych danych dotyczących PKB. W pierwszym kwartale roku brytyjska gospodarka urosła jedynie o 0,1%, to najsłabsze dane od pięciu lat. Raport ten potwierdza obawy Carneya dotyczące tego, że rynki mają zbyt wysokie oczekiwania na majową podwyżkę stóp. Od czasu jego przemówienia z zeszłego tygodnia, prawdopodobieństwo zacieśniania w maju spadło z 90 do 24%.

GBPUSD przerwało długą falę wzrostów

Kalendarz makroekonomiczny na poniedziałek, 30 kwietnia

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here