Naga MarketsCzeka nas kolejny dzień bez istotnych informacji makroekonomicznych. Podczas sesji europejskiej poznamy jedynie dane ze Szwajcarii dotyczące poziomu zatrudnienia w drugim kwartale. Po południu nastąpi publikacja wskaźnika zaufania konsumentów w USA. Wall Street może świętować – podczas wczorajszej sesji wreszcie udało się zakończyć trwającą kilka miesięcy korektę. Chińczycy z kolei martwią się perspektywą spadku inwestycji.

Dow Jones kończy rekordową korektę

Podczas poniedziałkowej sesji na Wall Street indeks Dow Jones Industrial Average zakończył trwającą ponad pół roku korektę – najdłuższą od 1961, gdy rynek nie mógł wybić przez 223 sesje. Wczorajszy wzrost jest w dużej mierze zasługą postępów w negocjacjach dotyczących handlu. USA i Meksyk zdołały osiągnąć porozumienie po długich rozmowach, teraz w kolejce czeka Kanada.

Te artykuły również Cię zainteresują
DJI zamknął się wczoraj ze wzrostem rzędu 1,01% na poziomie 26 049 pkt. Wynik powyżej 25 886 pkt oznacza zakończenie korekty trwającej od 8 lutego, gdy spadł o 10% od rekordowego szczytu z 26 stycznia – 26 067,57 pkt. Koniec korekty definiuje się jako wzrost o 10% od ostatniego dołka. Jeśli wziąć pod uwagę alternatywną definicję, czyli zdobycie nowego historycznego szczytu, to do osiągnięcia tego pułapu brakuje już mniej niż 20 pkt.

DJI zakończył korektę

Dynamika chińskich inwestycji spada

Wzrost inwestycji w Chinach jest obecnie na rekordowych dołkach, a zdaniem planisty rządowego może spowolnić jeszcze bardziej. Według eksperta rząd musi dokonać odpowiednich kroków fiskalnych i finansowych, żeby wspomóc inwestycje w Kraju Środka. Pekin ma zamiar wprowadzić dodatkowe wydatki na infrastrukturę w obliczu wewnętrznego i zewnętrznego ryzyka. Efekty takich działań widać jednak dopiero po dłuższym czasie.

W pierwszych siedmiu miesiącach roku wzrost inwestycji w aktywa trwałe był najniższy od 1996 roku, gdy rozpoczęto śledzenie tego wskaźnika. Gwałtownie zmniejszyła się również kwota wstępnie zaakceptowanych inwestycji, co niekorzystnie rokuje na przyszłość chińskiej gospodarki. W porównaniu do ubiegłego roku kwota ta zmalała o ponad 30%.

Tempo wzrostu inwestycji w Chinach spada od lat, ale tak nisko jeszcze nie było

W międzyczasie ryzyko pogorszenia relacji ze Stanami Zjednoczonymi jest coraz wyższe. Trump powiedział wczoraj, że obecnie nie jest pora na negocjacje. Jednostronna korzyść z wymiany handlowej trwała według amerykańskiego prezydenta zbyt długo. Ludowy Bank Chin znacznie umocnił juana. Stopa referencyjna USDCNY została obniżona z 6,8508 do 6,8052.

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 28 sierpnia

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here