Naga MarketsW piątkowy poranek wiele wskazuje na to, że końcówka bieżącego tygodnia będzie należała do dolara amerykańskiego, który zyskuje wobec zdecydowanej większości głównych walut drugą sesję z rzędu. Sytuację odwrócić może jedynie zaplanowana na 14:30 publikacja wstępnych wyników PKB Stanów Zjednoczonych za Q3 2017.


Nocne dane na niekorzyść JPY i AUD

W trakcie sesji azjatyckiej w kalendarzu makroekonomicznym pojawiły się informacje dotyczące japońskiej inflacji konsumenckiej oraz australijskiej inflacji producenckiej. Te z całą pewnością nie pomogły notowaniom lokalnych walut i zarówno jen oraz dolar australijski pogłębiały minima wobec USD.

Bazowy wskaźnik CPI rdr we wrześniu pokrywał się z wynikiem sierpniowym, przy oczekiwaniach analityków na poziomie +0,8%. Jeżeli chodzi natomiast o Australię, to dynamika PPI kw/kw w trzecim kwartale osuwała się do 0,2% (prognoza 0,4%, poprzednio 0,5%).

W efekcie AUD/USD osuwa się szóstą sesję z rzędu, testując w tym momencie linię trendu rysowaną po minimach z maja i czerwca oraz horyzontalną linię 0.7633:

AUD/USD D1

Po popytowym odbiciu od 113.50, aprecjację kontynuuje także USD/JPY, który po raz kolejny testuje strefę oporu 114.00-114.50 (wzmacnianą przez 61,8% zniesienia Fibonacciego). Szczyty z maja i lipca jak na razie wyznaczyły silną podażową bazę, jednak jak na razie byki dosyć płynnie poradziły sobie z jej początkowym zakresem. Dobre dane o amerykańskim PKB z pewnością pozwoliłyby wybić nad lokalne maksima jeszcze przed weekendem.

USD/JPY D1

Przed publikacją popołudniowych danych z USA – które tak naprawdę będą jedynymi istotnymi w trakcie piątkowej sesji, USD zyskuje wobec wszystkich majorsów za wyjątkiem NZD. Deprecjacja kiwi wyhamowała na wysokości tegorocznych minimów, tworząc w tym momencie „nieśmiałego” byczego pin bara.

Źródło: FinViz.com

Przygotujcie się na spowolnienie dynamiki PKB w Stanach Zjednoczonych?

Według konsensusu analitycznego, prognozowane wyniki amerykańskiego PKB w trzecim kwartale 2017 powinny wynieść +2,5% kw/kw, wobec +3,1% z wcześniejszego kwartału. W tym samym momencie deflator wskaźnika ma szansę na wzrost (zgodnie z prognozami) z 1,0% do 1,8%.

Czym spowodowane są tak niskie prognozy? Przede wszystkim negatywnym wpływem ostatnich huraganów, które przetoczyły się przez terytorium USA. Analitycy niektórych dużych instytucji mają jednak odmienne zdanie co do kształtowania się dynamiki wskaźnika. Przykładowo Nomura twierdzi, że pierwsza prognoza wyniesie 2,9% kw/kw, pokazując dużą odporność lokalnej gospodarki na ostatnie kataklizmy pogodowe.

Źródło: BEA

„Chociaż ostatnie huragany mogły negatywnie wpłynąć na wskaźniki produkcyjne w wybranych regionach, napływające dane sugerują stabilny i niezachwiany wzrost krajowych zamówień oraz wydatków osobistych. Spodziewamy się kontynuacji tego trendu w trzecim kwartale 2017 roku” – czytamy w rekomendacji Nomury.

Jakiej reakcji USD powinniśmy się spodziewać? Wynik pokrywający się z prognozami wywołała delikatną deprecjację, słabsze odczyty przełożą się na silniejsze spadki dolara, a wszystko powyżej +2,5% kw/kw powinno wywołać pozytywną reakcję rynków.

Publikacja prognoz PKB Q3 2017 zaplanowana jest na 14:30, dodatkowo o 16:00 pojawią się dane o nastroju amerykańskich konsumentów według Uniwersytetu Michigan.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here