Naga Marketsrękawice uk-ueDzisiejsza noc upłynęła spokojnie, niewiele się działo w Azji. Westpac podał druzgocące dane dotyczące indeksu zaufania konsumentów w Australii, na co AUD zareagował mocnym spadkiem. Rynki próbowały przetrawić wynik wczorajszego głosowania w brytyjskiej Izbie Gmin. Do terminu Brexitu zostało już tylko 16 dni, a na razie nie ma żadnego rozwiązania w tej kwestii. Najprawdopodobniej dojdzie do opóźnienia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co również będzie się wiązało z pewnymi komplikacjami.

Co z tym Brexitem?

Wczorajsza klęska Theresy May w Izbie Gmin wywołała burzę komentarzy na temat przyszłości Wielkiej Brytanii. Szanse na opuszczenie struktur UE 29 marca topnieją. Dziś ma się odbyć głosowanie w sprawie wyjścia bez porozumienia, ale opcji tej raczej nie poprze parlamentarna większość. W międzyczasie Ministerstwo Skarbu opublikuje swoje prognozy gospodarcze na ten rok.

Grupa posłów zaproponowała przedłużenie terminu wejścia w życie Artykułu 50 do 22 maja. W ten sposób kraj może się przygotować na Brexit bez porozumienia. Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu (CBI) wydała oświadczenie potępiające działania rządu i parlamentu. „Dosyć! To musi być ostatnie dzień nieudanej polityki” – pisze CBI. Dyrektor organizacji nie przebierała w słowach podczas wywiadu dla Bloomberga. „Pora, żeby Parlament zakończył ten cyrk” – powiedziała Fairbairn.

Niemiecki minister spraw zagranicznych powiedział, że kraj jest przygotowany na odejście Wielkiej Brytanii bez osiągnięcia porozumienia. Uważa, że taka ewentualność staje się coraz bardziej prawdopodobna.

Innego zdania jest Morgan Stanley. Według banku szanse na Hard Brexit wynoszą jedynie 10%. Najbardziej prawdopodobne jest wyjście na obecnych warunkach (35%). Zwiększyła się szansa na przeprowadzenie drugiego referendum (z 15% do 20%).

wykres GBPUSD M30 13.03.2019
Funt w nocy w końcu się ustabilizował

Słabe dane z Australii

Pół godziny po północy Westpac opublikował marcowy indeks zaufania konsumentów w Australii. W ujęciu miesięcznym spadek wyniósł 4,8% (poprzednio +4,3%). To najniższa wartość od września 2017 roku. Dolar australijski zareagował na te doniesienia pogłębieniem trwających już wcześniej spadków. W ostatnich godzinach odzyskał jednak nieco strat.

W międzyczasie ANZ opublikował swoje prognozy dotyczące polityki monetarnej RBA. Australijski bank jest zdania, że w 2019 i 2020 roku stopy procentowe zostaną bez zmian. Inne duże banki stawiają na powrót do luzowania.

wykres AUDUSD M15 13.03.2019
Spadki AUDUSD przyspieszyły po publikacji słabych danych

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 13 marca

kalendarz makroekonomiczny 13.03.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here