Naga MarketsDziś szykuje się całkiem ciekawa sesja. Do południa poznamy dane dotyczące konsumpcji w Niemczech oraz stanu gospodarki we Francji. Później będzie jeszcze ciekawiej – USA opublikuje informacje na temat wzrostu PKB, rynku nieruchomości oraz zapasów ropy naftowej. Coraz bliżej do osiągnięcia porozumienia w kwestii NAFTA, Kanada jest gotowa bronić paktu. Powoli klaruje się również finał negocjacji w sprawie Brexitu.

Kanada chce zabezpieczyć porozumienie NAFTA

Kanadyjska gazeta Globe and Mail donosi, że Kanada podejmie znaczące ustępstwa w obronie porozumienia NAFTA. Rząd w Ottawie jest zdecydowany złagodzić ochronę rynku nabiału. Ma to być karta przetargowa w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi. W zamian zachowane zostaną środki ochronne dla branży kultury oraz uniknięcie zaostrzenia przepisów patentowych w branży farmaceutycznej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kompromis ten mógłby zakończyć trwające od roku rozmowy, ale za wysoką cenę. Rząd federalny przeznaczył ponad 4 miliardy dolarów dla krajowych producentów mleka na zakup zgody lobby na zmiany w poprzednich umowach handlowych.

Ustępstwa mogą okazać się niewystarczające. W maju Kanada próbowała zaoferować Stanom Zjednoczonym większy dostęp do rynku mleczarskiego w ramach północnoamerykańskiej umowy o wolnym handlu, jednak USA odrzuciło ten układ.

Kanadyjska minister spraw zagranicznych Freeland powiedziała, że odbyła bardzo konstruktywne spotkanie z amerykańskim Reprezentantem Handlu Lightizerem. Jest zadowolona z ustępstw Meksyku dotyczących rynku pracy i motoryzacji. Dzięki temu zostały już położone fundamenty pod konstruktywną dyskusję z USA.

Dziś mają się odbyć bardziej szczegółowe rozmowy między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą. Jak na razie dolar kanadyjski zareagował umocnieniem, o 4 nad ranem doszło do spadku na USDCAD o około 30 pipsów.

USDCAD – wykres 5-minutowy

Porozumienie w sprawie Brexitu do listopada?

Jak na razie kwestia negocjacji Wielkiej Brytanii w kwestii wyjścia z Unii Europejskiej jest bardzo niejasna. Bloomberg dotarł do „osób zaznajomionych z tematem”. Powiedziano, że raczej nie ma szans na osiągnięcie porozumienia w październiku. Nowym deadlinem jest obecnie połowa listopada.

Spotkanie UE rozpocznie się 18 października i to właśnie ten termin był wcześniej uważany jako końcowy w negocjacjach. Według Bloomberga przedłużające się rozmowy są wskaźnikiem problemu w dojściu do zgody. Z czasem ryzyko niekorzystnego rezultatu będzie coraz wyższe dla Wielkiej Brytanii, ponieważ wyjście kraju z UE nastąpi 29 marca przyszłego roku.

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 29 sierpnia

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here