Naga Marketsazjatyckie pole ryżuPiątkowy kalendarz jest dosyć pusty pod względem publikacji makroekonomicznych. W nocy poznaliśmy wartość inflacji konsumenckiej w Tokio, obyło się bez zaskoczeń. O 3 nad ranem przemawiał Mester z FED, który powiedział kilka ciekawych słów o amerykańskiej gospodarce. Dziś poznamy dane dotyczące PKB w trzecim kwartale w USA. O 16:00 odbędzie się wystąpienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego. 

Chińczycy chcą wzmocnić gospodarkę 

Ludowy Bank Chin w nocy po raz kolejny osłabił juana. Stopa referencyjna USDCNY została ustawiona na poziomie 6,9510 przy zamknięciu na poziomie 6,9492. Oznacza to, że chińska waluta jest najsłabsza od stycznia 2017 roku. PBOC nie dokonał dziś żadnych operacji na otwartym rynku. Pan – członek banku centralnego – powiedział, że silne fundamenty utrzymają juana na stabilnym poziomie. W międzyczasie coraz bardziej zbliżamy się do psychologicznej granicy 7,00 na USDCNY. 

Te artykuły również Cię zainteresują
Chińczycy wprowadzili w zeszły weekend preferencyjne podatki dla przedsiębiorstw, dzięki czemu rynek akcji dokonał największego dwudniowego rajdu od trzech lat. W poniedziałek i wtorek indeks Shanghai Composite wzrósł łącznie blisko o 8%. Pojawiły się pogłoski o kolejnych cięciach podatków, dziś w nocy zostały potwierdzone. Rząd chiński planuje obniżkę stawek oraz dostosowanie podatku VAT do obecnej sytuacji rynkowej. 

wykres shanghai comp d1 26.10.2018
Na wykresie dziennym wyraźnie widać rajd indeksu z początku tygodnia

Potrzeba jeszcze kilku podwyżek stóp w USA 

Mester z FED miał swoje wystąpienie, podczas którego podzielił się swoimi przemyśleniami na temat amerykańskiej gospodarki i polityki monetarnej. Jego zdaniem USA radzi sobie bardzo dobrze, cel inflacyjny został osiągnięty, a rynek pracy wygląda „bardzo silnie”. 

Warunki finansowe są nadal akumulacyjne, nie widać oznak dużego pesymizmu wśród inwestorów. Stopa bezrobocia powinna spaść poniżej 3,5% do końca przyszłego roku. W 2018 roku wzrost PKB powinien przekroczyć 3%. Polityka monetarna zbliża się powoli do normalizacji.  

wzrost pkb w usa
Dziś najnowszy odczyt PKB z USA

Cła działają jak podatek, ciążą produktywności. Mester dodał, że stymulacja fiskalna może pobudzić produkcję, ale nie stanie się to z dnia na dzień. Reforma podatkowa nie zmieniła jego prognoz długoterminowych. Należy powoli zmniejszać rezerwę kapitałową nałożoną na banki.  

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 26 października  

kalendarz makroekonomiczny 26.10.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here