Naga MarketsKurs euro czeka na EBC, dolar na PKB. Jen w górę po posiedzeniu BoJPolitycy banków centralnych odcisnęli swoje piętno na handlu walutowym w trakcie czwartkowej sesji. Kurs dolara australijskiego utrzymał się na stałym poziomie w związku z rosnącymi spekulacjami na temat planów zacieśnienia przez Bank Rezerw Australii (RBA), podczas gdy jen ustabilizował się po tym, jak Bank Japonii (BoJ) zgodnie z oczekiwaniami utrzymał politykę i stopy procentowe na niezmiennym poziomie.

  • Rynek cały czas czeka jeszcze na decyzję Europejskiego Banku Centralnego (EBC), która zostanie opublikowana o godzinie 13:45
  • W kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę również na godzinę 09:55 i publikacje raportu z niemieckiego rynku pracy
  • W drugiej części dnia istotny będzie odczyt amerykańskiego PKB oraz wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30)
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs jena nieznacznie w górę po decyzji Banku Anglii. Polityka bez zmian

Bank centralny Kraju Kwitnącej Wiśni zgodnie z oczekiwaniami pozostawił kluczowe założenia polityki monetarnej bez zmian. Utrzymał cel krótkoterminowych stóp procentowych na poziomie 0,1%, a cel dla rentowności 10-letnich obligacji JGB w okolicach 0%. Bank zrewidował jednak swoje prognozy gospodarcze(oczekuje się również niższych prognoz CPI i PKB).Bank Japonii obniżył swoje szacunki dotyczące potencjalnego wzrostu gospodarczego kraju do “około zera lub lekko dodatniego”, podkreślając potrzebę reform rynku pracy i deregulacji, aby sprostać wyzwaniom związanym z malejącą liczbą ludności w wieku produkcyjnym.

Japoński bank centralny obniżył również prognozę inflacji konsumenckiej na rok kończący się w marcu 2022 r. do 0% z 0,6%, a ogólny wniosek wzmocnił rynkowe zakłady, że instytucja pozostanie w tyle za innymi bankami centralnymi w ograniczaniu polityki w trybie kryzysowym.

BoJ przedstawił te wnioski w ramach kwartalnego raportu o perspektywach gospodarczych i cenowych, opublikowanego w czwartek. W poprzednim szacunku ze stycznia, bank centralny powiedział, że potencjalny wzrost Japonii plasował się “powyżej 0,5%”.

Kurs euro czeka na EBC, dolar na PKB. Jen w górę po posiedzeniu BoJ
Jen nieznacznie zyskiwał po posiedzeniu BoJ, historycznie pozostaje jednak wyjątkowo słaby względem dolara

„Akomodacyjne środowisko monetarne i kroki rządu mające na celu przekształcenie struktury gospodarczej Japonii w kierunku świata post-pandemicznego pomogą” w oczekiwanym wzroście potencjalnego wzrostu, komentowała instytucja w najnowszym raporcie.

Kurs euro czeka na popołudniową decyzję EBC

Kolejnym punktem programu jest przegląd stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego w dalszej części dnia, gdzie inwestorzy będą oczekiwać wskazówek na temat tego, w jaki sposób bank planuje radzić sobie z przyspieszającą globalną inflacją.

Przed posiedzeniem EBC euro pozostało bez większych zmian poniżej 1,1600, znajdując się powyżej 15-miesięcznego minimum na poziomie 1,1523, osiągniętego na początku tego miesiąca.

Kurs euro czeka na EBC, dolar na PKB. Jen w górę po posiedzeniu BoJ
Kurs euro. Notowania EUR/USD przed posiedzeniem EBC

Inwestorzy oczekują na stanowisko EBC w sprawie rosnących cen konsumpcyjnych na świecie oraz na jasność co do perspektyw jego ultra-luźnej polityki.

Podczas gdy kluczowe decyzje dotyczące nadzwyczajnych bodźców EBC mają zapaść na grudniowym posiedzeniu, ostatni wzrost oczekiwań co do podwyżki stóp sprawia, że inwestorzy szukają wskazówek na czwartkowym posiedzeniu.

Prognozy EBC: Rosną oczekiwania dot. podwyżek stóp. EUR przy minimach

– Sądzimy, że prezes EBC Christine Lagarde wykorzysta wszystkie swoje dyplomatyczne umiejętności, aby złagodzić rozbieżne poglądy jastrzębi i gołębi w Radzie Prezesów w czwartek. Oczekujemy neutralnego komunikatu, który może ostatecznie przeciwstawić się niektórym jastrzębim oczekiwaniom rynkustwierdzili analitycy ING.

Z drugiej strony, Bank Kanady zasygnalizował w środę, że może podnieść stopy procentowe już w kwietniu 2022 r. i powiedział, że inflacja pozostanie powyżej celu przez większą część przyszłego roku z powodu wyższych cen energii i wąskich gardeł w dostawach.

Dolar spadł w stosunku do dolara kanadyjskiego po tej informacji i kosztował ostatnio 1,2370.

AUD/USD cały czas blokowany przez lokalny opór

Dolar australijski w czwartek testuje poziom 0,7504, blisko swojego trzymiesięcznego szczytu, ponieważ rentowność australijskich obligacji skoczyła do najwyższego poziomu od połowy 2019 r. po tym, jak bank centralny odmówił zakupu obligacji rządowych w sercu swojego programu stymulacyjnego, mimo że rentowność była znacznie powyżej celu 0,1%.

Cel rentowności jest kluczowy dla Banku Rezerw Australii i pozwala zagwarantować, że stopa gotówkowa na poziomie 0,1% nie wzrośnie do 2024 r., więc wszelkie niepowodzenia w jego utrzymaniu napędzają zakłady rynkowe, że stopy będą musiały wzrosnąć znacznie wcześniej, być może nawet do połowy 2022 r.

Aussie na krótko zachwiał się i stracił 0,48% po tym, jak zastępca prezesa RBA Guy Debelle powiedział, że polityka ma na celu uzyskanie wyższej , a nie “dużo wyższej” inflacji, ale wkrótce wymazał te straty.

– Po raz pierwszy od dłuższego czasu waluty są naprawdę napędzane przez różnice w stopach procentowych, ponieważ banki centralne zaczynają zdradzać, gdzie znajdują się w swoich cyklach normalizacji – powiedziała Kim Mundy, starszy ekonomista i strateg walutowy w Commonwealth Bank of Australia.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here