Naga MarketsPoniedziałkowa sesja będzie obfita w wydarzenia makroekonomiczne. Rano poznamy między innymi dane dotyczące PKB Wielkiej Brytanii, bilansu handlowego Niemiec oraz stopy bezrobocia w Szwajcarii. W nocy Japonia przedstawiła informacje na temat rozwoju gospodarki w trzecim kwartale. Dane okazały się jeszcze gorsze niż wskazywały na to wstępne odczyty. Kent z RBA zapowiedział, że przed Australią jeszcze daleka droga do podwyżki stóp.

Japońska gospodarka się cofa

Przed pierwszą w nocy polskiego czasu Japonia podała dane dotyczące PKB. Rynki spodziewały się słabego wyniku, tak wskazywały wstępne odczyty. Końcowy rezultat był jeszcze gorszy. W ujęciu kwartalnym japońska gospodarka skurczyła się o 0,6% (oczekiwano -0,3%), podczas gdy ostatnio wzrosła o 0,7%.

Annualizowany dostosowany sezonowo wynik wyniósł -2,5%, podczas gdy wstępny odczyt był na poziomie -1,2%. Jest to najsłabszy rezultat od drugiego kwartału 2014 roku. Co więcej, wydatki w biznesie w trzecim kwartale spadły w ujęciu rocznym o 2,8%, najsilniej od 2009 roku.

Wpływ na słaby wynik japońskiej gospodarki ma między innymi szereg katastrof naturalnych, które wystąpiły w Kraju Kwitnącej Wiśni w trzecim kwartale. Ponadto napięcie handlowe ciąży na wartości eksportu. Możliwe, że dzisiejsze dane skłonią Bank Japonii do dalszego luzowania polityki monetarnej (choć jeszcze w zeszłym tygodniu Kuroda zaprzeczył, że taka możliwość jest brana pod uwagę).

wykres japonia pkb annualizowane
Odczyt japońskiego PKB jest najgorszy od lat

Kent (RBA): podwyżka nastąpi, ale nie wkrótce

Christopher Kent – zastępca prezesa Banku Rezerwy Australii – powiedział, że udało się dokonać dużego postępu pod względem obniżenia bezrobocia oraz wzrostu inflacji, jednak jest on stopniowy i jeszcze się nie zakończył. Powoli widać oznaki wzrostu wynagrodzeń. Trochę zmartwiła go słaba konsumpcja w trzecim kwartale, choć jak na razie zły wynik pojawił się dopiero po raz pierwszy.

Choć RBA jest zgodne co do tego, że kolejny ruch stóp procentowych będzie najprawdopodobniej w górę, Kent nie wyklucza obniżki w przypadku wystąpienia nagłych problemów. Prognoza wzrostu globalnego nadal pozostaje wysoka. Jego zdaniem USA zbliża się do momentu normalizacji polityki monetarnej. AUDUSD delikatnie wzrosło dzisiejszej nocy.

wykres AUDUSD M15 10.12.2018
AUDUSD M15

Kalendarz makroekonomiczny na poniedziałek, 10 grudnia

kalendarz makroekonomiczny 8.12.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here