Naga Marketswykres na tle mapyDzisiejszy kalendarz jest wyjątkowo obfity w dane makroekonomiczne. Od rana będzie trwać seria odczytów z Europy. Najważniejsza będzie zmiana bezrobocia w Niemczech oraz wskaźnik PMI dla usług w strefie euro i w Wielkiej Brytanii. Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie jednak publikacja zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym przez USA, która odbędzie się o 14:30 oraz analogiczne dane z Kanady.

Japońskie Ministerstwo Finansów o wczorajszym flash crashu

Wczoraj miał miejsce flash crash na parach walutowych powiązanych z japońskim jenem. Na ten temat wypowiedział się Asakawa z japońskiego Ministerstwa Finansów. Stwierdził, że rząd będzie ściśle monitorował ruchy walut oraz czy stoją za nimi spekulanci. Dodał, że zmienność była najsilniejsza w trakcie otwarcia rynku w Sydney, gdy wolumen był niewielki.

Asakawa zapewnił, że Ministerstwo podejmie odpowiednie kroki w stosunku do jena, jeśli zajdzie taka konieczność. Obawia się o zwiększoną zmienność na rynku walutowym. Dodał, że kraje zarówno G7, jak i G20 potwierdziły współpracę na tym polu w razie konieczności. Zbyt duże ruchy walut są niekorzystne dla stabilności gospodarek.

W nocy swoje wystąpienie miał również Kuroda. Prezes Banku Japonii powiedział, że istotne jest cierpliwe oczekiwanie na działanie obecnej polityki monetarnej. Jego zdaniem widmo deflacji należy odsunąć za wszelką cenę. Uważa, że rząd również powinien podjąć odpowiednie kroki mogące wspomóc osiągnięciu celu inflacyjnego.

inflacja japonia wykres
Japonia od lat zmaga się z niską inflacją, a obecna polityka działa bardzo powoli

Czy NFP zaskoczy rynki?

Dziś o 14:30 odbędzie się publikacja NFP, czyli zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA. Mediana prognoz analityków wskazuje na wzrost o 185 tys. osób. Oczekiwania wahają się pomiędzy 160 a 225 tys. W listopadzie wynik wyniósł 155 tys. osób, więc wszyscy ankietowani analitycy spodziewają się poprawienia tego wyniku.

Świetne wczorajsze dane ADP mogą mieć wpływ na wysokie oczekiwania. Przedstawiają one liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Wczorajszy wynik był o blisko 100 tys. osób wyższy od oczekiwań i zarazem najlepszy od czerwca 2014 roku.

Analitycy spodziewają się lepszego niż ostatnio odczytu NFP

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 4 stycznia

kalendarz makroekonomiczny 4.01.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here