Naga MarketsDzisiejszy poranek w Europie będzie bogaty pod względem wydarzeń makroekonomicznych. Najpierw poznamy PKB Francji, a potem PMI dla przemysłu i usług z Francji, Niemiec i dla całej strefy euro. Polska z kolei opublikuje dane dotyczące sprzedaży detalicznej. Nocne ogłoszenie inflacji w Japonii okazało się pozytywnym zaskoczeniem, ceny bazowe rosną szybciej od oczekiwań rynku. S&P poprawia prognozę ratingu dla Australii.

Dane inflacyjne z Japonii

Inflacja bazowa wzrosła w ujęciu rocznym w Japonii o 1,3%. Przewyższyło to i tak już odważne oczekiwania analityków w wysokości 1,1%. Poprzednio rezultat wyniósł jedynie 0,9%. To najwyższy wynik od lutego tego roku.

Najwyższa inflacja bazowa od pół roku

Pozostałe wskaźniki były już zgodne z prognozami. Inflacja z wyłączeniem świeżej żywności wyniosła 0,9% (poprzednio 0,8%), a z wykluczeniem żywności i energii jest na poziomie 0,4%. To wzrost tego wskaźnika jest najistotniejszy dla Banku Japonii. Osiągnięcie 2% wydaje się obecnie nieosiągalne.

Saruyi Shirai – była członek BOJ – jest tego samego zdania. W artykule dla Nikkei wspomniała, że szanse na osiągnięcie celu inflacyjnego są niskie. Bank Japonii powinien zrewidować swój program QQE. Zanim bank centralny zacznie normalizować swoją politykę monetarną, powinien zwiększyć elastyczność swoich celów cenowych.

Dodała również, że BOJ nie powinien oficjalnie porzucać celu w wysokości 2%, lecz w praktyce niech celuje w okolice 1%. Będzie to akceptowalna wysokość inflacji przez opinię publiczną.

Rating Australii poprawia się

Agencja Standard and Poor’s zachowała rating Australii na poziomie AAA, przy czym prognoza została podniesiona z negatywnej na stabilną. Uzasadniono to faktem, że obecne działania rządu powinny przywrócić nadwyżkę budżetową na początku przyszłej dekady. Wzrost przychodu rządu powinien być stabilny dzięki silniejszemu rynkowi pracy oraz stosunkowo korzystnym cenom surowców.

Ceny nieruchomości nieco spadły, spowolnienie w tym zakresie nie powinno ciążyć na wysokości wydatków konsumenckich ani na jakości aktywów systemu finansowego. AUDUSD nie reagował na publikację ratingu. Aussie w tym tygodniu umocnił się w stosunku do dolara amerykańskiego.

AUDUSD H4

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 21 września

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here