Naga Marketszmartwiony mężczyzna patrzy na smartfonaDziś kolejna sesja bez istotnych publikacji makroekonomicznych. Wprawdzie w kalendarzu znajduje się trochę pozycji, ale większość z nich to przemówienia członków banków centralnych. Najważniejszym z nich będzie wystąpienia Marka Carneya z Banku Anglii. Bank of America Merrill Lynch opublikował ankietę przeprowadzoną wśród zarządzających funduszami. Waluty krajów rozwijających się cieszą się wyjątkowo niską popularnością. 

Raport BAML obrazuje niepewność inwestorów 

Bank of America Merrill Lynch prowadzi cykliczne badanie dotyczące sentymentu panującego wśród menedżerów funduszy. Raport jest tworzony od kilkunastu lat, jego tradycja sięga czasów sprzed kryzysu finansowego. Najważniejszym faktem płynącym z badania jest fakt, że prognozy wśród inwestorów są obecnie najbardziej pesymistyczne od czasów kryzysu finansowego. 

Te artykuły również Cię zainteresują
Aż 38% respondentów spodziewa się spowolnienia globalnej gospodarki, to najgorszy wynik od listopada 2008 roku. 35% uczestników badania wskazuje wojnę handlową jako największy czynnik ryzyka.  

Inwestorzy obawiali się również o wyniki finansowe spółek, 20% z nich spodziewa się spadku w ciągu najbliższego roku. Wysoka wycena spółek technologicznych również jest powodem do zmartwień, zainteresowanie nimi jest najwyższe na rynkach w USA oraz w Chinach od dziewięciu miesięcy z rzędu, pojawiła się obawa o stworzenie bańki spekulacyjnej. 

Co ciekawe, aż 51% inwestorów uważa, że wartość dolara jest obecnie zawyżona, w szczególności „w stosunku do walut rozwijających się, które w historii badania nie były nigdy aż tak niedowartościowane”, jak możemy przeczytać w badaniu BAML.  

Większa ostrożność wśród inwestorów nie musi być czymś złym. Nauczeni doświadczeniem z poprzednich kryzysów są w stanie krytycznie patrzeć na silne wzrosty na rynku akcji. Odrobina pesymizmu powstrzyma możliwość powstania baniek.  

Dzień przemówień członków banków centralnych 

W nocy odbyła się seria przemówień członków Banku Rezerwy Australii. Mieliśmy okazji posłuchać kolejno czterech przedstawicieli RBA – Debelle’a, Boultona, Bullock i znów Debelle’a. Niestety nie usłyszeliśmy nic ciekawego, co mogłoby wpłynąć na rynki. Widać to zresztą po braku zdecydowanych reakcji na AUDUSD, cena pary nadal stopniowo spada.  

wykres AUDUSD M30 23.10.2018
AUDUSD nie zareagował na wystąpienia członków RBA

Dziś poznamy wartość PPI w Niemczech, a następnie stopę bezrobocia w Polsce oraz trendy zamówień przemysłowych w Wielkiej Brytanii. Potem już głos przejmą członkowie banków centralnych.  

O 12:30 rozpocznie Haldane z Banku Anglii. O 15:30 wystąpi Kashkari z FOMC, o 17:20 prezes Banku Anglii Mark Carney, a o 19:30 Bostic – członek FOMC. Poza tym inwestorzy wciąż obserwują napięcie związane z sytuacją w Arabii Saudyjskiej, gdzie zamordowano dziennikarza krytykującego rząd. 

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 23 października  

kalendarz makroekonomiczny 23.10.2018

Partnerem cyklu  jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here