Naga Marketsinflacja deflacja znaki drogoweDzisiejsza noc upłynęła spokojnie. Japonia opublikowała dane inflacyjne, które wskazują na spowolnienie wzrostu cen większe niż oczekiwano. W trakcie sesji europejskiej poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Po południu informacje na temat inflacji konsumenckiej poda Kanada. Późnym wieczorem miało miejsce przemówienie prezesa FED z Chicago, dowiedzieliśmy się nieco więcej o podejściu instytucji do podwyżki stóp procentowych.

Japońska inflacja zawiodła

Wygląda na to, że mimo ultraluźnej polityki monetarnej Banku Japonii nie da się wywołać wzrostu cen. Po północy opublikowano dane dotyczące inflacji konsumenckiej. Odczyt CPI z wyłączeniem świeżego jedzenia wyniósł 0,7% r/r przy oczekiwaniach na poziomie 0,8% (poprzednio 0,9%). Co gorsza, najważniejsze dla BOJ dane, czyli inflacja z wykluczeniem świeżej żywności i energii wyniosła 0,3%, nie widać żadnego postępu w porównaniu do poprzednich odczytów.

Wszystko wskazuje na to, że Bank Japonii będzie utrzymywał luźną politykę monetarną jeszcze przez długi czas. Jedyną rozsądną alternatywą jest obniżenie celu inflacyjnego na przykład do 1%. W przyszłym tygodniu bank centralny opublikuje nowe prognozy dla wzrostu cen. Źródła z wewnątrz instytucji mówią o ich obniżeniu. BOJ znajduje się w trudnym położeniu, ponieważ koszty prowadzenia długotrwałej polityki niskich stóp są wysokie, a w przypadku wystąpienia recesji bank centralny nie ma pola do manewru.

wykres japonia inflacja
Bank Japonii nie ma pomysłu, jak pobudzić wzrost cen

Evans zaleca cierpliwość

W okolicach 22:00 polskiego czasu miało miejsce przemówienie Charlesa Evansa – prezesa FED z Chicago i członka FOMC. Powiedział, że FED znajduje się obecnie w dobrej pozycji do zatrzymania podwyżek stóp i ewaluacji nadchodzących danych makroekonomicznych. Obawia się nieco o spowolnienie w Europie i Chinach, widzi oznaki podwyżki opłat handlowych i protekcjonalizmu USA.

Evans nie martwi się o to, że inflacja wymknie się spod kontroli. Uważa, że racjonalne są prognozy o dwóch podwyżkach w tym roku, ale ostatecznie może być ich mniej. Obawia się o długotrwałe zawieszenie działania rządu oraz o problemy, które może to spowodować. Cena dolara prawie nie zareagowała na jego wystąpienie.

wykres EURUSD M15 18.01.2019
Na eurodolarze nie widać reakcji na słowa Evansa

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 18 stycznia

kalendarz makroekonomiczny 18.01.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here