Naga MarketsDzisiejsza sesja upłynie raczej bez istotnych publikacji makroekonomicznych. Rano poznamy szwajcarską stopę bezrobocia, a po południu najciekawsza będzie publikacja PPI w Stanach Zjednoczonych. Dawno jednak nie było tak dużych ruchów na walutach w środku nocy. Bank Rezerw Nowej Zelandii okazał się bardzo gołębi, co doprowadziło do silnego spadku dolara nowozelandzkiego.

Stopy bez zmian, ale prognozy niższe

Nikogo nie zaskoczyła dzisiejsza decyzja RBNZ w kwestii stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, pozostała ona na poziomie 1,75%. Obniżono jednak prognozy na przyszły rok. Do końca 2019 roku stopa bazowa ma być na poziomie 1,8% (poprzednio oczekiwano 1,9%). Oznacza to opóźnienie ścieżki podwyżki stóp co najmniej do 2020 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Co więcej, z opublikowanego oświadczenia wynika, że stopy mogą zostać zarówno podniesione, jak i obniżone. Wszystko zależy od kondycji nowozelandzkiej gospodarki oraz zagrożeń zewnętrznych. Wzrost gospodarczy w ostatnim czasie był umiarkowany, powinien przyspieszyć w drugiej połowie roku. Słabszy dolar nowozelandzki oraz silny rozkwit światowej gospodarki powinien poprawić wyniki eksportu.

Niskie stopy oraz wielkość zatrudnienia promują inwestycje w biznesie. Stopa bezrobocia powinna jeszcze znacząco spaść. RBNZ cieszy się, że widać oznaki wyższej inflacji. Wzrosły również wydatki i inwestycje rządowe. Dobrze wygląda sytuacja w budownictwie oraz gospodarstwach domowych.

Nowozelandzka inflacja w ciągu ostatniego roku

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Konferencja prasowa z prezesem Banku

Godzinę po publikacji decyzji w sprawie stóp procentowych miała miejsce konferencja prasowa, na której pojawił się Adrian Orr. Powiedział między innymi, że nie ma pośpiechu z podwyżką stóp procentowych. Potwierdził, że tańszy dolar nowozelandzki wspiera gospodarkę poprzez zwiększenie eksportu. Dodał, że zwiększa się globalna presja inflacyjna.

Oszacował, że neutralna wysokość stóp procentowych wynosić będzie 3,5%. Dolar nowozelandzki jest obecnie blisko swojej sprawiedliwej wartości, z czego prezes jest bardzo zadowolony. Orr nie wyklucza dalszego cięcia stóp w przypadku spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Reakcja dolara nowozelandzkiego była drastyczna. Najpierw w momencie ogłoszenia decyzji w sprawie stóp procentowych oraz oświadczenia RBNZ cena spadła o ponad 30 pipsów, a spadki pogłębiły się w trakcie i po konferencji Orra. Obecnie NZDUSD znajduje się w okolicach 0,6680, czyli około 70 pipsów niżej niż przed decyzją banku centralnego. Na parze z dolarem australijskim ruch był jeszcze silniejszy.

NZDUSD M5

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 9 sierpniaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here