TMS


Wygląda na to, że dotychczasowe cła nałożone na Chiny nie odnoszą spodziewanych efektów, tak przynajmniej wynika z danych dotyczących bilansu handlowego opublikowanych w nocy. Trump raczej szybko nie odpowie na tę informację, obecnie jest zajęty wizytą w Wielkiej Brytanii i krytykowaniem planu na Brexit. Poza tym dziś powinien być raczej spokojny dzień na rynkach, przynajmniej pod względem publikacji danych.

Chiński bilans handlowy wyjątkowo silny

Chińska nadwyżka handlowa w czerwcu wyniosła 41,6 mld USD, znacznie wyżej od oczekiwanych 27,2 mld USD oraz osiągniętych w maju 24,9 mld USD. Eksport wzrósł w stosunku rocznym o 11,3% (oczekiwano 10%), a import jedynie o 14,1% wobec prognoz w wysokości 20,8%.

Najciekawszy jednak jest fakt, że dotychczasowe działania prowadzone przez USA nie tylko nie zmniejszyły nierównowagi w handlu z Chinami, ale nawet doszło do największej nadwyżki handlowej w historii handlu między tymi krajami. W pierwszym półroczu eksport do Stanów zwiększył się o 13,6%, a import o 11,8%. Nadwyżka handlowa wyniosła 133,8 mld USD, o 13,9% więcej niż rok wcześniej. Ciekawe mogą być wyniki za drugie półrocze, wtedy efekty wojny handlowej powinny już być w pełni widoczne.

Bilans handlowy Chin w ciągu ostatniego roku

Trump krytykuje May

Amerykański prezydent bardzo krytycznie wyraził się o planie brytyjskiego rządu dotyczącym przyjaznego dla przedsiębiorstw Brexitu. Tak wynika z wywiadu z Trumpem opublikowanego w The Sun. Zdaniem Trumpa obecna forma Brexitu wpłynie na handel pomiędzy USA i Wielką Brytanią, ponieważ dużo lepszym rozwiązaniem będzie zacieśnienie przez Stany współpracy z krajami Unii Europejskiej.

Trump powiedział również, że starał się pomóc w komunikacji między UE a Wielką Brytanią. Doradzał brytyjskiej premier w sprawie negocjacji związanych z Brexitem, ale ona nie zdecydowała się go posłuchać.

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

GBPUSD nadal znajduje się w trendzie spadkowym w stosunku do dolara. W ostatnich godzinach doszło do dalszych spadków. Dziś o 13:00 będzie przemawiał członek MPC – Cunliffe. Jego wystąpienie nie powinno mieć jednak większego wpływu na cenę funta.

GBPUSD H1

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 13 lipcaNoble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here