Naga MarketsWieczorem pojawiła się informacja o tym, że Wielka Brytania planuje pozostać w unii celnej dłużej niż do 2021 roku. Funt zareagował na te rewelacje silnym umocnieniem, jest zdecydowanym zwycięzcą azjatyckiej sesji. W międzyczasie poznaliśmy dane z Australii dotyczące zatrudnienia, które mimo że były mieszane, wsparły australijską walutę.

Prasa w Wielkiej Brytanii donosi, że rząd poinformował Unię Europejską o chęci pozostania w unii celnej nie tylko do 2021 roku. Szef Komisji ws. Brexitu zgodził się na nowe warunki w celu uniknięcia zamknięcia granicy z Irlandią. Wcześniejsze propozycje ze strony UE zostały odrzucone.

Nie trzeba było długo czekać na rezultaty tych doniesień. Funt był najsilniejszą walutą ostatniej nocy. GBPUSD umocniło się początkowo o prawie 100 pipsów. Teraz zyski nieco spadają, ale i tak kabel znajduje się w okolicach 1,3540.

Silna reakcja rynku na brytyjskie rewelacje

Zdaniem NAB, chociaż osiągnięcie nowego porozumienia jest pozytywną informacją, to nadal należy uważać na brak zgody w samym brytyjskim rządzie. Na razie nie wiadomo, czy opinia publiczna popiera utrzymanie unii celnej z UE. Nowe informacje mogą wpłynąć na zmienność na funcie. Obecnie decyzje Banku Anglii oraz dane makroekonomiczne schodzą na drugi plan.

Raport z Australii

W nocy miała miejsce publikacja danych dotyczących rynku pracy w Australii. Zmiana zatrudnienia wyniosła +22,6 tys. osób, oczekiwano 20,0 tys., poprzednio wyniosła -0,7 tys. (zrewidowane z +4,9 tys.). Mimo nieco lepszych danych stopa bezrobocia minimalnie wzrosła, z 5,5% do 5,6%.

Początkowa reakcja na dane była mieszana, ale z czasem dolar australijski zaczął zyskiwać na wartości. Zdaniem agencji rządowej inwestorzy powinny skupić się głównie na poprawiających się trendach na rynku pracy. W ciągu ostatniego roku zatrudnienie wzrosło o 355 tys. osób lub 2,9%. Jest to znacznie wyżej od przeciętnego wzrostu rocznego zatrudnienia w ciągu ostatnich 20 lat (+2,0%).

Zmiana zatrudnienia w Australii w ciągu ostatniego roku

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 17 maja

Partnerem dzisiejszego “Poranku z rynkami” jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here