Naga MarketsZeszłotygodniowe wybicie formacji flagi na GBPUSD jest kontynuowane przez siły popytu, które środowego poranka doprowadziły kabla do testu zeszłorocznego maksimum. Czy ten rok będzie rokiem funta? I jak na ostatnie wzrosty BTC reagują altcoiny?


Dolar po kilku dniach bardzo silnej przeceny notuje niewielkie wzrosty. Nie można jednak mówić o wielkim powrocie dolarowych byków. W środowy poranek najsłabszą walutą z koszyka G10 pozostaje euro, które traci do dolara niecałe 0,2%. 

Bardzo dobrze radzi sobie funt, który w parze z dolarem amerykańskim wydostał się górą z formacji flagi jaka dostrzegalna była na wykresie dziennym. GBPUSD testuje obecnie krytyczny opór w rejonie 1,36. Pokonanie tych poziomów oznaczać będzie pokonanie zeszłorocznych szczytów co będzie też wyraźnym sygnałem przewagi popytu nad podażą:

GBPUSD dzięki TradingView

MFW liczy na powrót presji inflacyjnej

Najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują, że luka produktowa gospodarek rozwiniętych w 2018 roku przekroczy poziom zero i powróci do wartości dodatnich. Wskaźnik ten mierzy różnicę pomiędzy rzeczywistym, a potencjalnym Produktem Krajowym Brutto. Co to oznacza?

Eksperci MFW tłumaczą, że wyższe wartości luki produktowej odzwierciedlają wyższy popyt na dobra i usługi w gospodarce. To z kolei wskazuje na potencjalny wzrost dynamiki inflacji w grupie krajów rozwiniętych. Biorąc pod uwagę zeszłoroczne wypowiedzi Mario Draghiego, potwierdzenie prognoz MFW w kolejnych dwunastu miesiącach znacząco zwiększa szanse na podwyżki stóp procentowych w strefie euro. Tymczasem EURUSD koryguje nieznacznie ostatnie wzrosty:

EURUSD dzięki TradingView

Bitcoin w górę

Ostatnie 24 godziny przyniosły zauważalne wzrosty wyceny Bitcoina. BTCUSD zyskuje ponad 14% pociągając za sobą większość z alternatywnych kryptowalut – altcoinów. Liderem wzrostów w grupie 20 najpopularniejszych coinów pozostaje jednak Cardano, które w ostatniej dobie zyskało ponad 35%:

źródło: www.coinmarketcap.com

Uwaga na minutki FOMC!

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 3 stycznia zawiera kilka kluczowych wydarzeń, które z całą pewnością skupią na sobie uwagę inwestorów. Przedpołudniem śledzić będziemy najnowsze, grudniowe dane z niemieckiego rynku pracy. Prognozy ankietowanych analityków mówią jednak o spadku poziomu zatrudnienia u naszego zachodniego sąsiada o 13 tys. miejsc.

eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.

Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>

O godzinie 10:30 poznamy construction PMI z Wielkiej Brytanii. Jednak jednym z ważniejszych publikacji dzisiejszego dnia będzie zaplanowany na godzinę 16:00 raport ISM PMI. Konsensus rynkowy wskaźnika wynosi 58,1 punktu, nieco mniej niż listopadowy odczyt (58,2).

Najważniejszym punktem dnia pozostają jednak minutki FOMC. Analitycy Barclays w porannym komentarzu sugerują, że publikacja ujawni nieścisłości w projekcjach ekonomicznych członków Komitetu. Wierzymy, że w obliczu wprowadzonego w życie stymulusu fiskalnego, niektórzy z członków FOMC mogą spoglądać na przyszłą ścieżkę inflacji w nieco bardziej gołębi sposób – czytamy w dzisiejszej publikacji. Zdaniem ekspertów dzisiejsze minutki mogą wskazać na brak chęci podwyżki stóp w marcu tego roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here