Naga MarketsBudynek Rezerwy Federalnej w WaszyngtoniePiątkowa sesja zapowiada się raczej spokojnie. Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie przemówienie prezesa EBC, które rozpocznie się o 9:30. Poznamy również dane dotyczące inflacji w strefie euro. Ponadto mogą się pojawić jakieś nowe doniesienia z Wielkiej Brytanii po wczorajszej informacji o rezygnacji Dominica Raaba z funkcji sekretarza ds. Brexitu. W dzisiejszym porannym przeglądzie rynków skupimy się jednak na Stanach Zjednoczonych.

FED zrewiduje swoją politykę w przyszłym roku

Amerykańska Rezerwa Federalna ogłosiła na swojej stronie internetowej, że w 2019 roku przeprowadzi rewizję sposobu prowadzenia polityki monetarnej. Ocenie zostaną podane strategie, narzędzia oraz sposób prowadzenia komunikacji. Celem jest nadal osiągnięcie maksymalnego zatrudnienia oraz stabilności cen.

„Z rynkiem pracy blisko pełnego zatrudnienia oraz inflacją na poziomie 2% jest to odpowiednia pora na sprawdzenie, w jaki sposób formułujemy, prowadzimy oraz zapowiadamy naszą politykę monetarną” – skomentować prezes FED – Jerome Powell.

Bostic – szef FED w Atlancie – powiedział, że nie wiadomo jeszcze, gdzie znajduje się neutralna stopa procentowa, podejście oparte na próbach wydaje się odpowiednie. Należy obserwować dane makroekonomiczne, żeby nie popchnąć stóp zbyt mocno lub żeby nie rezygnować z podwyżek za wcześnie.

Całościowo kondycja finansowa wygląda świetnie, poza drobnymi problemami na rynku kredytów. W kwestii podwyżek stóp należy postępować ostrożnie. Do 2020 roku powinien zniknąć impuls związany z polityką fiskalną. Wzrost gospodarczy powinien spaść do 1,8-2,0% w 2021 roku.

Neel Kashkari – znany z łabędziego spojrzenia szef FED w Minneapolis – skomentował z kolei, że nie widzi konieczności dalszych podwyżek stóp procentowych. Bardziej niż poziom zatrudnienia interesuje go niski wzrost płac. Jeśli inflacja zacznie rosnąć, zawsze znajdzie się czas na zacieśnianie polityki monetarnej. Zapewnił również, że komentarze Donalda Trumpa w żaden sposób nie wpływają na proces podejmowania decyzji w FED.

stopa procentowa usa wykres
FED musi ustalić, jak mocno może podnieść stopy

Daleko do zakończenia wojny handlowej

Jeden z amerykańskich oficjeli powiedział, że szanse na przełom dotyczący kwestii handlu podczas najbliższego spotkania G20 jest mało prawdopodobny. Na razie jest zbyt wcześnie na to, żeby ocenić, czy chińska odpowiedź na żądania USA doprowadzą do wstrzymania taryf celnych, które mają być wprowadzone w styczniu. Propozycje oferowane przez Chiny powinny być oceniane z dużą dozą sceptycyzmu.

Amerykański Przedstawiciel Handlu Lighthizer stwierdził, że nie wspominał menedżerom korporacyjnym, że następna transza chińskich taryf celnych została wstrzymana. W międzyczasie rozpoczęły się pierwsze rozmowy między dwoma największymi gospodarkami świata. Bloomberg dotarł do źródeł mówiących o pewnych ustępstwach ze strony Chin, ale nie zostały one potwierdzone. Do końca wojny handlowej jeszcze daleka droga.

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 16 listopada

makroekonomiczny kalendarz 16.11.18

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here