Naga MarketsSzokujące twierdzenie z tytułu padło z ust Haydena Briscoe z UBS podczas wywiadu dla Bloomberg TV. Zdaniem eksperta działania Rezerwy Federalnej zadziałają jak miecz obosieczny i to gospodarka USA ostatecznie ucierpi. Pod względem wydarzeń makroekonomicznych czeka nas raczej spokojna sesja. Poznaliśmy opinię irańskiego ministra ropy naftowej na temat obecnej sytuacji kraju. Po południu czeka nas wystąpienie Draghiego we Włoszech.

Hayden Briscoe zaskoczył wszystkich swoim wystąpieniem w telewizji. Czy to możliwe, że era podnoszenia stóp procentowych niedługo się skończy, skoro dopiero co na dobre się rozpoczęła? Zdaniem Briscoe z UBS największe ryzyko dla amerykańskiej gospodarki znajduje się obecnie poza krajem. FED skupia się na wewnętrznych warunkach, przez co wpadł w cykl podwyżki stóp. Nie zwraca jednak uwagi na sytuację USD poza krajowym sektorem bankowym.

FED zawsze podąża tym samym scenariuszem, co za każdym razem wprowadza gospodarkę w błędne koło. Członkowie banku centralnego ignorują możliwość globalnego spowolnienia, głównie w Europie i Japonii. Wprawdzie Stany Zjednoczone rosną, ale jeśli reszta świata popadnie w kryzys, USA również do nich dołączy. Dodatkowo istnieje coraz większe ryzyko walutowe związane z pieniądzem krajów rozwijających się (takich jak Turcja, Indonezja czy Malezja).

Historycznie od lat 60. recesja nadchodziła zawsze w momencie, gdy FED podnosił stopy o 200 punktów, a cena energii podwajała się. „Już teraz cena energii jest dwa razy wyższa niż podczas  dołka, więc jesteśmy bardzo blisko końca okresu podwyższania stóp” – podsumował swoją wypowiedź ekspert UBS.

Jeśli wierzyć w prognozy eksperta UBS, niedługo zakończy się okres zacieśniania stóp procentowych

Komentarz Iranu w sprawie sankcji

Irański minister ropy naftowej skomentował sytuację po nałożeniu sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem Iranowi niezbędne są inwestycje zagraniczne, ale nawet bez nich kraj sobie poradzi. Idealna cena ropy naftowej powinna oscylować w okolicach 65 USD za baryłkę. Jego zdaniem Trump ukrywa swoje prawdziwe zdanie na temat ceny czarnego złota – prawdopodobnie chce, żeby ona wzrosła.

Napływ gotówki z zewnątrz będzie zgodny z oczekiwaniami budżetowymi. Prognozowane dzienne wydobycie surowca w 2018 roku (który według kalendarza kraju kończy się w marcu 2019) będzie wynosić około 4 mln baryłek. Spadek wydobycia z irańskich złóż naftowych wynosi 7-8% rocznie.

Wysoka cena ropy naftowej jest nie po myśli Iranowi

Dzisiejsze wydarzenia

Dziś czeka nas raczej spokojna sesja pod względem danych makroekonomicznych. O 9:00 poznamy dane inflacyjne z Hiszpanii, a godzinę potem z Polski. Po południu w USA nastąpi publikacja danych dotyczących cen eksportowych i importowych w USA oraz raportu dotyczącego sytuacji na kanadyjskim rynku pracy.

O 15:15 prezydent EBC Mario Draghi wystąpi podczas konferencji we Florencji. Być może usłyszymy coś, co pozwoli nam lepiej ocenić podejście banku centralnego do stanu gospodarki strefy euro. Wspólna waluta znajduje się ostatnio na dołkach po gwałtownej deprecjacji względem dolara, więc jastrzębie podejście Draghiego może wspomóc euro.

Czy dzisiejsza wypowiedź Draghiego wspomoże euro?

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 11 maja

Sponsorem codziennych analiz jest broker FX88 dający swoim klientom dostęp do rachunku ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here