Naga Markets

Kurs dolara i jena w górę. Bezpieczne kursy walut zyskują przez risk-offBezpieczne przystanie rynku walutowego, czyli japoński jen i dolar amerykański, rosną we wtorek, podczas gdy wrażliwy na ryzyko kurs dolara nowozelandzkiego spadł wraz z euro w obliczu eskalacji obaw zarówno o potencjalny konflikt zbrojny na Ukrainie, jak i szybsze tempo zacieśniania polityki Rezerwy Federalnej (Fed), która w środowy wieczór poda swoją najnowszą decyzję monetarną.

Bezpieczne kursy walut zyskują w obliczu awersji do ryzyka

We wtorek Fed rozpoczyna dwudniowe posiedzenie, a inwestorzy będą z niecierpliwością czekać na jakiekolwiek wskazówki dotyczące terminu i tempa podwyżek stóp procentowych, a także tego, jak szybko bank centralny będzie zmniejszać swoją bazę ponad 8 bilionów dolarów zgromadzonych w papierach skarbowych i długach hipotecznych.– Poniedziałkowy handel na Wall Street zdominowany był przez obóz niedźwiedzi. Czołowe indeksy zniżkowały bardzo wyraźnie, jednak ostatnia godzina handlu przyniosła zryw optymizmu i rynek kasowy zamkną się powyżej poziomów odniesienia. Dow Jones dodał 0,29 proc., a S&P500 umocnił się o 0,28 proc. Nasdaq100 zyskiwał 0,63 proc. – komentuje Maciej Madej z TMS Brokers.

Rynki pieniężne wyceniają pierwszą podwyżkę stóp procentowych w marcu, z trzema kolejnymi podwyżkami o ćwierć punktu do końca roku.

– Argumenty przemawiające za tym, że Fed może dokonać marcowej podwyżki stóp przed czerwcowym posiedzeniem – nawet już w kwietniu – są bardzo przekonujące i istnieje ryzyko, że rynek będzie musiał dokonać ponownej wyceny. Ryzyko geopolityczne właśnie dodało nową warstwę wsparcia dla bezpiecznych przystani– powiedział Ray Attrill, szef analizy walutowej w National Australia Bank w Sydney.

Rynki do niedawna w większości ignorowały zmasowane działania rosyjskich wojsk na granicach Ukrainy, ale ostatnio napięcie wzrosło. NATO ogłosiło, że stawia siły w stan gotowości i wzmacnia Europę Wschodnią większą ilością okrętów i myśliwców, co Rosja potępiła jako eskalację napięcia.

Strateg ING Banku Francesco Pesole powiedział, że rynki wyceniają więcej premii za ryzyko dla euro, z rosnącymi obawami, że konflikt Rosji z Zachodem w sprawie Ukrainy może skłonić Moskwę do ograniczenia dostaw energii do Europy.

Kurs euro spadł o 0,35% do 128,68 jenów, zbliżając się do pięciotygodniowego minimum na poziomie 128,42, osiągniętego w nocy. W stosunku do kursu dolara, euro spadło o 0,16% do 1,13135. Dolar traci 0,22% do 113,725 względem japońskiego jena, zbliżając się do jednomiesięcznego minimum na poziomie 113,47, testowanego w poniedziałek.

XTB
Kurs dolara i jena w górę. Bezpieczne kursy walut zyskują przez risk-off
Notowania euro osuwają się trzeci tydzień względem jena, który zyskuje obecnie jako bezpieczna przystań, wykres EUR/JPY

Kurs dolara w ramach indeksu DXY, który mierzy wartość USD w stosunku do sześciu głównych rywali walutowych, wzrósł o 0,36% do 95,986, po tym jak w nocy osiągnął poziom 96,135 po raz pierwszy od 10 stycznia. Nowozelandzki dolar kiwi spadł o 0,37% do 0,6671.

Kurs dolara i jena w górę. Bezpieczne kursy walut zyskują przez risk-off
Dolar amerykański względem koszyka walut w tym tygodniu, notowania DXY
Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 168)

Kurs dolara australijskiego w reakcji na najwyższą inflację od ponad 7 lat

Dolar australijski wzrósł na krótko po tym, jak dobre dane o cenach konsumpcyjnych zwiększyły szanse na podwyżkę stóp procentowych przez Bank Rezerw (RBA) w tym roku, ale następnie uległ wyprzedaży bardziej ryzykownych aktywów. AUD/USD cofał się o 0,19% do 0,7132. Wcześniej skoczył aż o 0,45% do 0,7178 po tym, jak kluczowy wskaźnik inflacji wzrósł, osiągając 7,5-letnie maksima.

Kurs dolara i jena w górę. Bezpieczne kursy walut zyskują przez risk-off
Dolar australijski spada w trakcie wtorkowego, pooranego handlu w Europie, notowania AUD/USD na wykresie tygodniowym

Z danych opublikowanych o godzinie 01:30 czasu polskiego wynika, że inflacja CPI odbijała w IV kw. do poziomu 3,5% w ujęciu rocznym, z poziomu 3,0% raportowanego wcześniej (prognoza 3,2% rdr).

Wielu analityków uważa, że takie tempo zmusi RBA do podwyżki stóp w tym roku, mimo że prezes Philip Lowe wcześniej utrzymywał, że taka ewentualność jest bardzo mało prawdopodobna. Bank centralny zbiera się 1 lutego, aby podjąć decyzję w sprawie polityki. czytaj więcej

Po danych o inflacji TD Securities przesunął swoją prognozę podwyżki stopy procentowej z rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. do 0,25 proc. na sierpień, wcześniej spodziewając się podwyżki w czwartym kwartale tego roku.

– Gołębie stanowisko RBA jest nie do utrzymania. Na przyszłotygodniowym posiedzeniu spodziewamy się, że centralna prognoza RBA przesunie się w kierunku podwyżki w 2023 r., ale RBA być może otworzy drzwi do podwyżki stóp w 2022  – napisał w nocie do klienta analityk ds. stóp procentowych TD Prashant Newnaha.

Rynki pieniężne od dawna nie zgadzają się z gołębim stanowiskiem Lowe’a i wyceniają podwyżkę stóp już w maju.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji playway | biomed kurs | cd projekt kurs | pge akcje wykres | cena akcji xtb | cd projekt akcje wykres | kurs kryptowalut wykres |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here