Naga MarketsNowy tydzień zaczynamy raczej spokojnie, choć kalendarz nie będzie świecił pustkami jak to miało miejsce ostatnio. Poznaliśmy już dane dotyczące PKB Japonii oraz słuchaliśmy przemówienia wiceprezes RBA oraz Rosengreena z FED. W kolejce jeszcze kilka istotnych publikacji, między innymi PKB oraz produkcja dóbr w fabrykach w Wielkiej Brytanii. Dziś również rozpocznie się spotkanie OPEC, więc warto mieć na celowniku sytuację na ropie naftowej.

Australijskie gospodarstwa domowe są mocno zadłużone

Michelle Bullock z Banku Rezerw Australii powiedziała, że zwiększające się zadłużenie gospodarstw domowych stanowi znaczące ryzyko, nieuchronne jest powszechne finansowe napięcie dla konsumentów. Niewielkie za to jest ryzyko kredytów hipotecznych banków, choć są one nisko oprocentowane.

Na szczęście sytuacja gospodarstw domowych nie jest taka zła, jak mogłyby sugerować statystyki. Jedynie niewielki odsetek pożyczkobiorców ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Znacząca większość kredytów jest w posiadaniu osób mających zdolność finansową do pokrycia ich. Kolejnym ryzykiem może być eskalacja wojny handlowej, na której ucierpi australijski eksport.

Jak na razie australijski eksport nie ucierpiał na wojnie handlowej

Nie ma konieczności szybkich podwyżek stóp

Prezydent FED w Bostonie Eric Rosengreen powiedział, że inflacja zaczyna się zwiększać powyżej założonego celu, co uzasadnia potrzebę kontynuacji zacieśniania stóp procentowych. Nie zdziwiłby się, gdyby szacowana neutralna stopa procentowa przesunęła się w górę. Świetnie wygląda sytuacja na rynku pracy, a gospodarka rośnie w solidnym tempie.

Zdaniem Rosengreena, nie ma obecnie konieczności do przyspieszenia podwyżek stóp. Pojawiło się kilka czynników zewnętrznych, które stanowią ryzyko dla amerykańskiej gospodarki – napięcie związane z handlem, oraz problemy wśród krajów rozwijających się. Rosengreen nie jest obecnie członkiem FOMC, więc nie bierze udziału w głosowaniu nad stopami procentowymi.

Ścieżka wzrostu amerykańskich stóp

Będąc jeszcze w temacie gospodarek wschodzących, bank Nomura wytypował siedem krajów, w których ryzyko wybuchu kryzysu jest szczególnie duże. Są wśród nich oczywiście Argentyna, RPA i Turcja, a poza tym jeszcze Sri Lanka, Pakistan, Egipt i Ukraina.

Japońskie PKB na poziomie 3%

W nocy Japonia opublikowała dane dotyczące wzrostu gospodarki. PKB w drugim kwartale wyniosło 0,7% k/k, zgodnie z oczekiwaniami rynku, przy wstępnym wyniku na poziomie 0,5%. Annualizowany wynik z uwzględnieniem wskaźnika sezonowego był na poziomie 3,0%, przy oczekiwanych 2,6%.

Annualizowane PKB Japonii w ostatnich kwartałach

Prezes Banku Japonii w wywiadzie powiedział, że instytucja jasno wyraziła się o konieczności utrzymywania niskich stóp procentowych jeszcze przez długi czas. Konieczne jest monitorowanie, w jaki sposób niska inflacja oraz czynniki strukturalne typu kurcząca się populacja kraju wpływają na japońskie banki komercyjne.

Kalendarz makroekonomiczny na poniedziałek, 10 września

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here