Naga MarketsJanet Yellen, prezes FED, ustępuje w lutym 2018. Czy po raz ostatni postanowi zaskoczyć rynki?

Najważniejszym wydarzeniem środowej sesji jest niewątpliwie podsumowanie dwudniowego posiedzenia FOMC, które będzie miało miejsce o godzinie 20:00. W tym momencie praktycznie wszyscy spodziewają się trzeciej podwyżki stopy funduszy federalnych w tym roku. W związku z tym sama decyzja schodzi na drugi plan – została już bowiem uwzględniona w cenie USD – a inwestorzy skupią się na dalszych planach FED. Co jednak, jeżeli ustępująca wkrótce Janet Yellen takowych nie przedstawi?


Wiele hałasu o nic? Publikacja CPI ważniejsza od posiedzenia FOMC?

O tym, że grudzień będzie datą kolejnej podwyżki stóp procentowych w wykonaniu FOMC mówi się już od wielu miesięcy i mniej lub bardziej dobitniej sugerowali to w publicznych wystąpieniach poszczególni członkowie Komisji. Rynki mają tendencję do wyceniania przyszłych zdarzeń ze sporym wyprzedzeniem i w momencie ich realizacji ponownie skupiają się na tym co będzie dalej.W efekcie ogłoszenie trzeciej w tym roku podwyżki stóp procentowych niekoniecznie musi wywołać skok zmienność i wzrost dolara amerykańskiego, szczególnie jeżeli nie będzie podparte zapowiedzią dalszej normalizacji polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych (podnoszenia stóp i redukcji sumy bilansowej).

Najnowsza aktualizacja kropek (dot-plot) czyli prognoz poszczególnych przedstawicieli FOMC o kształtowaniu się przyszłej ścieżki stóp procentowych zakładała prawdopodobieństwo trzech podwyżek w 2018 roku, rynek nie jest jednak do końca przekonany co do szans realizacji takiego scenariusza.

Źródło: FOMC

FED podnosi bowiem stopy pomimo problemów z osiągnięciem celu inflacyjnego, a Janet Yellen z jednej strony zaznacza, że problemy są jedynie przejściowe, a z drugiej nie ma pojęcia dlaczego presja cenowa utrzymuje się poniżej docelowego poziomu 2% w skali rocznej. Na kilka godzin przed decyzją FOMC w sprawie stóp poznamy wyniki listopadowej inflacji w USA, która może skraść dolarowi walkę o zmienność w trakcie środowej sesji. Analitycy spodziewają się utrzymania bazowego CPI r/r na poziomie 1,8% oraz skoku dynamiki pełnego wskaźnika do 0,4% z 0,1% m/m. To jak wypadnie inflacja konsumencka mocno zaważamy na nastrojach rynków przed pojawieniem się decyzji o stopach.

Źródło: FRED

Co musiałoby się stać, aby rynki zostały pozytywnie zaskoczone przez wieczorne posiedzenie FOMC i konferencję prasową Janet Yellen zaplanowaną na 20:30? Jastrzębią niespodzianką z pewnością byłoby usunięcie stwierdzenia „stopniowe” we fragmencie odnoszącym się do tempa normalizacji polityki pieniężnej. Kolejnym szokiem dla byków byłaby zmiana prognozowanej ilości podwyżek w przyszłym roku – w tym miejscu możemy liczyć jedynie na gołębi scenariusz i spadek do dwóch kropek, co niewątpliwie osłabiłoby USD.

EUR/USD H1

Powyższy wykres pokazuje, gdzie w trakcie dzisiejszej sesji mogą znajdować się graniczne progi zmienności Eurodolara. Jak na razie dynamiczną strefę wsparcia pełnie 33 SMA oraz dzienny pivot tuż pod 1.1750. Od strony południowej warto zwrócić uwagę również na minima wtorkowe. Od strony północnej natomiast w grze pozostaje 1.1800 i maksima z 7 oraz 11 grudnia (poziomy pokrywają się z PP M4). Zakres niespełna 100 pipsów w trakcie dnia FOMC wydaje się niewielki, jednak przy obecnych, wysokich oczekiwaniach rynku co do retoryki FED może się okazać wystarczający.

Europejski poranek pod dyktando brytyjskiego rynku pracy

Chociaż sesję środową zdominują dane z USA, to o godzinie 10:30 wynikami z lokalnego rynku pracy podzieli się Wielka Brytania. Analitycy prognozują odbicie dynamiki średnich wynagrodzeń do +2,5% r/r oraz wzrost zatrudnienia o kolejne 3,2 tysiąca etatów netto. Podobnie jak w przypadku Stanów Zjednoczonych największą bolączką UK w sektorze zatrudnienia pozostaje inflacja zarobkowa i to właśnie jej rezultaty będą mogły najsilniej zachwiać kursem GBP.

GBP/USD D1

Co do notowań popularnego kabla to wczorajsza sesja testowała od dołu i ostatecznie zamykała się pod poziomem S/R 1.3340, który obecnie pełni rolę oporu. Formacja podażowego pin bara sugeruje możliwość sprzedaży w kierunku średnioterminowej linii trendu, oraz miniów z dwóch ostatnich miesięcy na 1.3050. Ewentualne zabezpieczenie pozycji jest dosyć szerokie i znajduje się nad 1.3520. Szukający wąskich wejść mogą natomiast ustawić SL tuż nad maksimum wczorajszej jednoświecowej formacji.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here