Naga Marketswalutowe szachy - USD i EURChociaż czwartkowa konferencja Europejskiego Banku Centralnego (EBC) spychała kurs euro poniżej poziomu 1,10 USD, to przed zakończeniem sesji waluta unii monetarnej powracała nad istotny opór i w piątek również kontynuuje wzrosty. Ostatecznie Mario Draghi pozostawia za sobą konflikt w państwach europejskich, spora ich część sprzeciwiała się bowiem wprowadzeniu nowego pakietu skupu aktywów. W trakcie ostatniej sesji tygodnia na rynku zabraknie Chin z powodu święta, a inwestorzy czekają na ważne dane z USA.


EBC podzielone, gospodarki strefy euro będą musiały zintensyfikować politykę fiskalną?

Czwartkowe obniżenie stopy depozytowej, ogłoszenie stopniowania stóp procentowych oraz ponownego skupu aktywów z rynku podzieliło Radę Prezesów banku strefy euro, a część jej przedstawicieli wyraziło wątpliwości co do jego realnego wpływu na gospodarkę oraz inflację. Mario Draghi zakończy kadencję w październiku, a gospodarki strefy euro pozostaną z problemem intensyfikacji polityki fiskalnej, a następczyni obecnego prezesa z mocno rozbudowanym pakietem luzowania oraz niepewnością, czy ten w jakikolwiek sposób pozwoli podciągnąć w górę słabą kondycję europejskiej gospodarki.

Niepewność widać między innymi po reakcjach rynku. Obligacje, które początkowo reagowały na decyzję wzrosty, ostatecznie oddawały je pod koniec dnia. Kurs euro odwracał silne spadki, a rynek akcji rozchwiał się przed dzwonkiem oznaczającym koniec sesji. Para walutowa EURUSD po teście tegorocznych minimów powracała nad ważny opór 1,10 i w piątek nadal próbuje kontynuować wzrosty walcząc ze strefą podażową

Kurs EURUSD jednak w górę po posiedzeniu EBC. Źródło: Tradingview.com
Kurs EURUSD jednak w górę po posiedzeniu EBC. Źródło: Tradingview.com

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Piątek bez Chin, rynek czeka na dane z USA

W związku z obchodami festiwalu zwiastującego rozpoczęcie jesieni, z handlu na międzynarodowych rynkach wykluczone będą Chiny. W trakcie ostatniej sesji tygodnia w godzinach przedpołudniowych inwestorzy czekają na informację o polskich wskaźnikach inflacyjnych oraz o bilansie handlowym całej strefy euro. Najważniejsza będzie jednak godzina 14:30, kiedy Stany Zjednoczone przedstawią raport dotyczący sprzedaży detalicznej.

Zdaniem analityków, w sierpniu sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych wyraźniej spowalniała do poziomu +0,2% z +0,7% raportowanego w lipcu. Jeszcze silniej ma osuwać się wskaźnik bazowy – z lipcowego pułapu +1,0% do zaledwie +0,1%.

Indeks dolara w oczekiwaniu na publikację traci w piątek (po silniejszym czwartkowym osunięciu na koniec dnia) i powraca poniżej ważnej strefy wsparcia wyznaczanej przez maksima z kwietnia i maja.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here