
Rozpoczyna się nowy tydzień handlowy. Dziś na rynku walutowym Forex, jak i na indeksach giełdowych czy surowcach nie powinniśmy oczekiwać większej zmienności. Po pierwsze mamy poniedziałek, a z reguły poniedziałki są “nudne”, a po drugie dziś w USA jest święto, dlatego giełdy w tym kraju nie pracują. W poniedziałek o poranku kurs euro do dolara EUR/USD konsoliduje, notowania znajdują się tuż poniżej poziomu 1,09 USD. Co dalej?
- Podczas sesji azjatyckiej widać raczej dobre nastroje, indeksy w Japonii i Australii zyskują ponad 1%, z kolei koreański KOSPI rośnie niecały 0,8%, a indeksy w Chinach znajdują się w rejonach poziomu odniesienia
- Kontrakt na niemiecki indeks DAX notowany jest 100 punktów powyżej piątkowego zamknięcia, co wskazuje na wzrostową lukę otwarcia
- Przybywa chorych na COVID-19, wczoraj odnotowano ponad 96 tysięcy nowych infekcji, a zmarło blisko 3 tys. osób
Kurs euro do dolara EUR/USD odbija od 1,10 USD
W ubiegłym tygodniu wspominaliśmy o kluczowym oporze na parze walutowej EUR/USD. Rynek zachował się zgodnie z oczekiwaniami i po raz kolejny wybronił barierę podażową. Jak widać na poniższym wykresie, poziom 1,10 USD pozostaje istotny. Dziś kurs znajduje się tuż poniżej 1,09, a dalsze spadki są możliwe.
Te artykuły również Cię zainteresują

– Napięcia między USA, a Chinami stale rosną. USA rozważają dodanej ponad 30 chińskich spółek do tzw. “Czarnej listy”. Z kolei Chiny ostrzegły, że dalsze podżeganie do wojny technologicznej spotka się ze stanowczą reakcją. – komentują analitycy DM XTB.
– Stany Zjednoczone ograniczyły wstęp dla osób przybywających z Brazylii, co ma związek z gwałtownym rozprzestrzenianiem się wirusa w tym kraju. Z kolei Nowa Zelandii pozwoli na zgromadzenia do 100 osób (w NZ wirus jest praktycznie opanowany) – dodano także.
Liczba chorych na koronawirusa rośnie
Sytuacja związana z pandemią koronawirusa wcale nie wygląda najlepiej. Pomimo, że w ostatnim czasie obserwowaliśmy względną stabilizację, tak przed wekendem ponownie odnotowano więcej przypadków, co ma związek z szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa a Ameryce południowej. Teoria z kolejną falą pandemii, o której od dłuższego czasu mówili epidemiolodzy może się zmaterializować.

Od wybuchu pandemii na całym świecie zachorowało już ponad 5,5 miliona osób. W niedzielę liczba nowych zachorowań na COVID-19 wyniosła ponad 96 tysięcy, z kolei liczba zgonów to blisko 3 tys. W ostatnich dniach najwięcej przypadków codziennie notowanych było w Stanach Zjednoczonych (wczoraj +19tys.), i Brazylii (wczoraj +16 tys.).
Zobacz także: Panika na rynku akcji, powrót do większych spadków, a może okazja do kupna?
Kalendarz makro na poniedziałek 25 maja
Poniżej przedstawiamy kalendarz wydarzeń makroekonomicznych na poniedziałek 25 maja. Dzisiejsza sesja rozpocznie się od publikacji PKB z niemiec, następnie poznamy wskaźnik nastrojów Ifo, również z tego samego kraju. Z kolei sesja amerykańska nie powinna pokazać większej zmienności, główne giełdy w Stanach są zamknięte z racji święta.