Naga MarketsAngela Merkel z pewnością nie ma powodów do zadowolenia

W trakcie sesji azjatyckiej rynki walutowe obserwowały wyprzedaż japońskiego jena oraz rysowanie przez giełdy z Dalekiego Wschodu rekordowych szczytów. Euro nadal znajduje się w okolicach trzyletnich szczytów, jednak informacje mówiące o fiasku rozmów koalicyjnych w niemieckim rządzie wywołały poranną przecenę.


MSCI w górę o kolejne 0,5%, JPY traci

Jeden z najszerszych indeksów zrzeszających akcji regionu Azji i Pacyfiku (poza Japonią), MSCI notował wzrosty o 0,5%, poszerzając rekordy osiągane dzień wcześniej. Rynek amerykański pozostawał zamknięty ze względu na obchody Dnia Martina Lutera Kinga. Dolara dopadł natomiast blue Monday i najpopularniejsza ze światowych walut pogłębiała swoją deprecjację.Dzisiaj dolar jednak koryguje straty z ostatnich kilku sesji, najsilniej zyskując wobec japońskiego jena, na którym wtorkowa sesja azjatycka wywołała silniejszą przecenę. Notowania USD/JPY zeszły w tym tygodniu pod minima listopadowe na 110,84, jednak zatrzymały się na wysokości 23,6% zniesienia Fibonacciego. Napór okrągłego oporu 111,00 i dynamika spadków z ostatnich sesji może jednak spowodować, że po krótkiej korekcie, niedźwiedzie będą chciały kontynuować swój atak:

USD/JPY D1

Brytyjskia inflacja w centrum zainteresowania

O godzinie 08:00 poznaliśmy wyniki niemieckiej inflacji konsumenckiej m/m za grudzień, której wyniki pokryły się z oczekiwaniami (0,6%). Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie jednak publikacja tego samego wskaźnika przez Wielką Brytanię. Analitycy spodziewają się spowolnienia dynamiki flagowego wskaźnika inflacji r/r z 3,1% do 3,0%. W ujęciu miesięcznym zakładane jest jednak grudniowe przyspieszenie z 0,3% do 0,4%.

Notowania GBP/USD przed publikacją znajdują się na najwyższych poziomach od połowy 2016 roku (referendum w sprawie Brexitu), znajdując się jednocześnie 30 pipsów od testu istotnego oporu 1,3840 sprzed dwóch lat.

„Wrzucając” jednak wykres intraday popularnego kabla na siatkę punktów pivota widzimy, że wtorkowa sesja zaczyna się w wąskim kanale zmienności pomiędzy głównym PP i 33 SMA oraz PP M3. Zmienność wywołana zaplanowaną na 10:30 publikacją danych makroekonomicznych z całą pewnością pozwoli na wybicie tej krótkoterminowej konsolidacji:

GBP/USD H1

Kolejne fiasko rozmów koalicyjnych w Niemczech

Jak podaje dziennik Spiegel, w zeszły piątek SDP oraz blok konserwatystów reprezentowany przez Angelę Merkel, miały w zeszły piątek dojść do wstępnego porozumienia. Najnowsze informacje sugerują jednak, że niemieccy socjaldemokraci nie mają zamiaru kontynuować negocjacji.

Jeszcze pod koniec listopada informowaliśmy, że pierwsza próba utworzenia koalicji po długotrwałych rozmowach na linii CDU/CSU, Zieloni i FDP została zerwana – nie doszło do powstania tak zwanej Jamajki (nazwa wzięła się od kolorów reprezentujących poszczególne ugrupowania).

Blok CDU/CSU podjął więc rozmowy z SDP, tutaj jednak również nie udało się dojść do porozumienia. Szczegóły sprawy nie są jeszcze dokładnie znane i wiele wskazuje na to, że jedynie berliński blok partii nie chce kontynuować negocjacji, reakcja spadkowa euro na rynkach jest jednak zauważalna.

EUR/USD M15 – Eurodolar traci 60 pipsów na wieść o fiasku negocjacji

Zbliżoną reakcję spadkową obserwowano również na EUR/GBP – para przełamała wyraźną konfluencję wsparć, większość deprecjacji została już jednak odrobiona

EUR/GBP M15Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here