Naga Marketskontenery morskie symbolizujące wojnę handlową pomiędzy USA i ChinamiDzisiejsza sesja europejska będzie bogata w dane makroekonomiczne. Poznamy między innymi PKB strefy euro czy zmianę bezrobocia w Niemczech. W nocy niewiele się działo, nastroje na zagranicznych rynkach akcji są niespokojne za sprawą spadków w USA. Stany planują nałożyć opłaty celne na jeszcze więcej chińskich towarów, jeśli spotkanie Trumpa z Xi nie będzie owocne.

Co dalej z USA i Chinami?

Rząd amerykański rzekomo pracuje nad ogłoszeniem na początku grudnia taryf celnych na nieobjęty dotychczas nimi import z Chin. Stanie się tak, jeśli w trakcie zaplanowanego spotkania prezydentów dwóch największych gospodarek świata nie dojdzie do złagodzenia obecnych nastrojów. Tak przynajmniej wynika z trzech źródeł powiązanych z tematem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli nowe taryfy zostaną zapowiedziane na początku grudnia, oznacza to, że wejdą w życie mniej więcej na początku lutego, czyli w okresie chińskiego nowego roku. Na liście znajdą się towary nieobjęte na razie cłami, co powinno oznaczać import o wartości 257 mld USD, jeśli oprzemy się na danych z poprzedniego roku.

W listopadzie będzie miało miejsce spotkanie Grupy G20 w Buenos Aires, w trakcie którego mają się spotkać prezydenci USA i Chin. Na razie nie jest to jednak potwierdzona informacja. Reakcja rynków na ryzyko pogłębienia napięcia handlowego jest jednoznaczna. Indeksy giełdowe na Wall Street zanegowały wcześniejsze wzrosty i zakończyły dzień na czerwono. S&P500 przez moment spadał nawet 2,1%.

wykres s&p500 30.10.2018
Wall Street zakończyło sesję w wilczych nastrojach

Dane z Europy

Europejska sesja rozpocznie się bardzo wcześnie. Już o 7:30 poznamy dane dotyczące PKB Francji, a nieco ponad godzinę później informację o jej wydatkach konsumpcyjnych. O 9:00 nastąpi publikacja danych inflacyjnych z Hiszpanii, a o 9:55 najważniejszy odczyt z Europy, czyli zmiana bezrobocia z Niemiec. Nasz zachodni sąsiad o 14:00 opublikuje również dane inflacyjne, ale wcześniej o 11:00 poznamy szczegóły PKB w strefie euro.

wykres pkb strefy euro
PKB strefy euro w ostatnich kwartałach

Wieczorem swoje przemówienie będzie miał prezes Banku Kanady – Stephen Poloz. Wystąpi przed komisją kanadyjskiego Senatu zajmującą się bankowością i handlem. Być może usłyszymy nieco szczegółów na temat dalszych planów banku centralnego.

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 30 października

kalendarz makroekonomiczny 30.10.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here