Naga Marketswojna handlowa USA ChinyW ostatnim tygodniu działo się na prawdę dużo. Eskalacja konfliktu handlowego, spotkanie w Jackson Hole a także weekendowy szczyt G7. Zobaczmy jak przedstawia się sytuacja na niemieckim indeksie giełdowym DAX oraz amerykańskim NASDAQ. Czego spodziewać się w najbliższych dniach?


Donald Trump ponownie rusza rynkami

Końcówka ubiegłego tygodnia była bardzo ciekawa. W czwartek Chiny odpowiedziały Stanom Zjednoczonym na ostatnie podwyżki ceł, Pekin zdecydował, że również podniesie taryfy na towary amerykańskie o wartości 75 miliardów dolarów. Nowe opłaty mają dotyczyć także ropy, soi i samochodów, co wyraźnie uderza w gospodarkę USA. Z kolei w piątek Donald Trump zdecydował się na odwet. Na swoim Twitterze napisał, ze USA również podniesie cła, a także zasugerował aby amerykańskie firmy rozważyły zakończenie współpracy z Chinami. Prezydent USA dodał także, że mógłby ogłosić w kraju stan wyjątkowy, jeśli tylko chciałby to zrobić. Reakcja na rynku nie powinna dziwić. Koniec tygodnia to wyraźne spadki na indeksach giełdowych, Stany Zjednoczone zakończyły na sesyjnych minimach, spadki było widać także w Europie i Azji.  Co dalej?

DAX w trendzie spadkowym

W ostatnich analizach niemieckiego indeksu Dax wspominaliśmy wielokrotnie o kluczowej strefie oporu przy 11830 pkt. Rynek zgodnie z oczekiwaniami przetestował strefę oporową, gdzie pojawiła się reakcja podażowa. Tak długo jak kurs znajduje się poniżej, obowiązuje tendencja spadkowa. Aktualnie wsparcie stanowi strefa przy 11 460 pkt, gdzie pojawił się pierwszy popyt. Niemniej ogólne nastroje są dalszym ciągu negatywne i jego pokonanie powinno się przyczynić do ruchu w kierunku 11 280 pkt.

Wykres DAX
DAX D1

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

NASDAQ z szansą na dalsze spadki?

Silną przeceną mogliśmy także obserwować na giełdzie w USA. Indeks Nasdaq zanurkował w piątek o 3%, spadki na Dow Jones wyniosły 2,4%, a S&P500 osunął się o 2,6%. Na rynku kontaktów widać, że rynek otwiera się nieznacznie poniżej, co świadczy o dalszych złych nastrojach. Patrząc na wykres widać, że ponownie doszło do wybicia linii trendu, co zachęca do dalszych spadków. Technicznie kluczowym wsparciem jest poziom 7390 pkt, gdzie widać nieznaczną reakcję popytu. Niemniej pokonanie tego poziomu powinno doprowadzić do testu 7200 pkt, gdzie znajduje się dodatkowo mierzeni 38,2% ostatniej fali wzrostowej.

Wykres NASDAQ
NASDAQ D1

Kalendarz makro na poniedziałek 26 sierpnia

Marko kalendarz
Kalendarz makro, źródło: investing.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here