Naga MarketsŹródło: thisismoney.co.uk

Dziś w Polsce obchodzimy tradycyjny Tłusty Czwartek, w trakcie którego powinniśmy zjeść przynajmniej jednego pączka. Ale do tego nie trzeba chyba nikogo namawiać, prawda? Zdecydowanie ciężej będzie namówić Bank of England do podwyżki stóp. Choć nie tylko BoE znajduje się w kręgu zainteresowania rynku.


Dla śledzących dane z Antypodów z pewnością ważnym wydarzeniem była decyzja monetarna Reserve Bank of New Zealand. Zgodne z prognozami RBNZ powstrzymało się od zmiany poziomu stóp procentowych, choć nie uniknęliśmy pewnych komentarz ze strony gubernatora Spencera.

RBNZ zadowolone, choć…

Najważniejsze punkty z oświadczenia Banku zostały wymienione poniżej:

  • polityka monetarna pozostanie luźna przez najbliższy czas
  • RBNZ utrzymuje swoje prognozy podwyżek stóp w drugim kwartale 2019 roku,
  • ostatnie ruchy NZD były wywołane zmianą wyceny dolara amerykańskiego,
  • sytuacja na rynku pracy poprawia się,
  • zmiana rządu zdecydowała o rewizji prognoz RBNZ na najbliższe miesiące,
  • inflacja osiągnie zakładany cel w trzecim kwartale 2020 roku.

Zdecydowanie więcej uwagi przyciągnęły komentarze samego gubernatora RBNZ w trakcie konferencji prasowej następującej po oświadczeniu monetarnym. Zdaniem Spencera ze względu na ostatnią zmienność na rynku nie ma potrzeby zmiany prognoz dotyczących poziomu stóp procentowych.

Ta zmienność może być postrzegana jako niewielki znak ostrzegawczy (…) pokazuje ona nerwowość związaną z normalizacją polityki monetarnej. (…) Nasza kolejna decyzja może zarówno podnieść jak i obniżyć poziom stóp RBNZ – przekonywał gubernator Banku w trakcie swojej konferencji.

Z kolei asystent gubernatora, John McDermott stwierdził w rozmowie z dziennikarzami Bloomberg, że Reserve Bank of New Zealand najprawdopodobniej będzie luzował swoją politykę w odpowiedzi na normalizację polityki Fed. Bank ma bardzo neutralny pogląd na poziom stóp procentowych (…) spadek w dynamice inflacji może spowodować kolejne obniżki – komentował McDermott.

NZDUSD tymczasem znalazło się na wsparciu 38,2 ostatniego impulsu wzrostowego. Odbicie pojawiło się około godziny 8:00 więc nie powinno być łączone z nocną decyzją RBNZ:

NZDUSD dzięki TradingView

Czekamy na decyzję Bank of England

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji bez wątpienia będzie decyzja monetarna Bank of England. Towarzyszyć jej będzie raport dotyczący zmian w poziomie inflacji w Wielkiej Brytanii. Mamy więc do czynienia z Super Czwartkiem do którego przygotowują nas między innymi analitycy Bank of America Merrill Lynch.

Oczekujemy, że w kwartalnym raporcie inflacyjnym ujrzymy prognozy trzech podwyżek poziomu stóp w kolejnych trzech latach – prognozuje bank. Analitycy spodziewają się, że BoE zmieni również prognozy dotyczące terminu osiągnięcia zakładanego celu inflacyjnego.

Zmiany poziomu stóp na dzisiejszym posiedzeniu nie będzie – przekonuje BofA Merrill Lynch, jednak takiego ruchu ze strony BoE powinniśmy doczekać się jeszcze w tym półroczu. Szanse na podwyżki stóp w maju lub sierpniu oceniamy na około 50%. Wątpliwym jest jednak to, by BoE zdecydowało się na ten ruch wcześniej. 

Decyzja monetarna Banku Anglii zaplanowana jest na godzinę 13:00. Zarówno przebieg samej publikacji jak i następującej po niej konferencji prasowej gubernatora BoE można śledzić w Rynkach na Żywo lub na profilu Comparic na Twitterze. GBPUSD utrzymuje się w rejonie 1,3900:

GBPUSD dzięki TradingView

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 8 lutego 

W trakcie Super Czwartku poza Bank of England śledzić będziemy również:

  • przemówienie prezesa Reserve Bank of Australia o godzinie 10:00
  • wystąpienie szefa Fed z Filadelfii, Patricka Harkera zaplanowane na 14:00
  • oraz zaplanowaną pół godziny później publikację raportu jobless claims.


 

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here