Naga MarketsPomimo faktu, że prognozy analityków jednoznacznie wskazują na podwyżkę stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu FOMC, dolar traci do wszystkich walut z koszyka G8. Czego spodziewać się po nowym prezesie amerykańskiej Rezerwy Federalnej? I czy Reserve Bank of New Zealand pójdzie w ślady Fed? 


Choć symbolicznie, to nawet nadzwyczaj słabe ostatnio NZD zyskuje w stosunku do dolara amerykańskiego 0,02%. Największe wzrosty wobec zielonego notuje CAD – głównie za sprawą wzrostu cen ropy w ostatnich dniach:

Samo USDCAD powoli zbliża się do wsparcia na równym poziomie 1,3000. Znajdujące się tam zniesienie 38,2% ostatniego impulsu wzrostowego powoduje, że oczekujący na jastrzębi komunikat Fed traderzy powinni być szczególnie zainteresowani kupnem pary w tych okolicach:

USDCAD dzięki TradingView

Pierwsza podwyżka Powella

Choć Jerome Powell, który zastąpił w lutym Janet Yellen na fotelu prezesa Rezerwy Federalnej niejednokrotnie brał udział w posiedzeniach na których dochodziło do podwyżek stóp procentowych, to jednak to właśnie dzisiejsze, marcowe posiedzenie zdaniem przeważającej części analityków będzie pierwszym na którym taka decyzja zapadnie z Powellem u steru Fed.

Dzisiejsza podwyżka jest już niemal w pełni wyceniona przez rynek, który oczekuje, że FOMC podniesie stopę oprocentowania depozytów o kolejne 25 punktów bazowych. Bardziej niż dzisiejszym oświadczeniem inwestorzy martwią się kolejnymi. Rynek w tym momencie jest podzielony i 32% z ankietowanych przez Bloomberg ekonomistów spodziewa się dwóch lub więcej podwyżek w tym roku. Obecnie kropki wskazują na to, że aż dziesięciu z członków Rezerwy Federalnej spodziewa się powrotu amerykańskich stóp procentowych powyżej poziomu 2,00% jeszcze w tym roku. 

Wydaje się, że wzrost średniego poziomu stóp w Ameryce jest przesądzony, a rynki prognozują jedynie jak duże będą to wzrosty. O dzisiejszym posiedzeniu FOMC i tym, w jakiej walucie będzie opłacać się trzymać swoje oszczędności wypowiedziała się również Osobowość Roku według plebiscytu FxCuffs, Daniel Kostecki:

Czy RBNZ pójdzie w ślady Fed? 

To kolejne z ważnych pytań jakie zadają sobie zarówno analitycy jak i inwestorzy obserwujący wykres NZDUSD. Para pogłębiła wczoraj spadki pokonując ostatni lokalny dołek z 19 marca:

NZDUSD dzięki TradingView

Analitycy ANZ w swoim porannym komentarzu rynkowym szczerze wątpią w to, że Bank Rezerw Nowej Zelandii zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych w marcu. Na swoim ostatnim posiedzeniu RBNZ obniżyło prognozy wzrostu gospodarczego i choć od tamtej pory zarówno poziom inflacji jak i aktywności przedsiębiorców wzrósł, to jednak zdaniem analityków jest to za mało by myśleć o podwyżce.

Bank pozostawi oficjalną stopę kasową na poziomie 1,75% i utrzyma swoją ostrożną postawę do jakiej przyzwyczailiśmy się ostatnio. To będzie też ostatnie posiedzenie RBNZ z Grantem Spencerem w roli tymczasowego gubernatora co dodatkowo obniża szanse na jakikolwiek przełom w polityce monetarnej Banku. (…) Oczekujemy czystej, spójnej informacji – przekonuje ANZ.

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 21 marca

Partnerem porannego przeglądu rynków jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSerwis Poranny BM ING – Drugi element korekty?
Następny artykułNewag [NWG] – 4 miesiące w tendencji wzrostowej – analiza na zamówienie
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here