Naga MarketsPo niezwykle cichym poniedziałku kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 13 marca niesie ze sobą kilka ważnych z punktu widzenia rynku odczytów. Z całą pewnością inwestorzy śledzić będą najnowsze wyliczenia amerykańskiej inflacji. Analitycy Credit Suisse z kolei coraz uważniej przyglądają się tak zwanym walutom bezpiecznym – CHF oraz JPY.


Zawieść mogą się ci, którzy liczą na ponowne zaskoczenie w kwestii wysokości amerykańskiego CPI. W styczniu wskaźnik uplasował się na więcej niż zadowalającym poziomie 0,3%  w ujęciu miesiąc do miesiąca. W skali roku oznacza to, że dynamika inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych utrzymała się na poziomie 1,9%.

Swoimi prognozami podzielili się między innymi analitycy Nomura, którzy już w pierwszym akapicie swojego dzisiejszego komentarza zaznaczają, że pozostają względnie sceptycznie nastawieni do popołudniowej publikacji. Nie wierzymy w to, że amerykańska gospodarka jest w stanie utrzymać tak wysokie tempo wzrostu cen konsumpcyjnych – czytamy w komentarzu. Bank spodziewa się, że dynamika inflacji w lutym zwolni do poziomu 0,2% w skali miesiąca. 

Nieco bardziej sceptyczni pozostają ekonomiści Oxford Economics. Zdaniem agencji, po styczniowym przyspieszeniu wzrostu cen luty ma przynieść zdecydowane spowolnienie. W raporcie Oxford Economics mowa o odczycie na poziomie 0,1% m/m. Powodem tak słabego wyniku miałyby być ostatnie zmiany w poziomie cen energii.

Credit Suisse faworyzuje CHF

Ciekawym komentarzem podzielili się także analitycy Credit Suisse, którzy rekomendują długie pozycje na tak zwanych safe heavens czyli walutach postrzeganych jako bezpieczneZ całego koszyka G10 nadal faworyzujemy waluty niskooprocentowane takie jak CHF czy JPY – czytamy w publikacji. Bank namawia do poszukiwania i kupna dołków na CHF oraz JPY, szczególnie w parze z takimi walutami jak AUD oraz NZD. 

AUDJPY dzięki TradingView

Z komentarza Credit Suisse dowiadujemy się również, że euro zbliża się do cięższego okresu spowodowanego polityczną niepewnością we Włoszech. Zdaniem analityków banku wspólna waluta w kolejnych tygodniach może zmagać się z większą podażą.

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 13 marca

Najważniejszym odczytem przedpołudnia pozostaje raport ZEW dotyczący sentymentu gospodarczego w Niemczech. O godzinie 13:30 skupiać będziemy się na najnowszych wyliczeniach amerykańskiego CPI. Kwadrans po godzinie 15:00 gubernator Bank of Canada, Stephen Poloz będzie przemawiał na Queen’s University Kingston w Ontario. Dzień na rynkach symbolicznie zakończy publikacja rachunku bieżącego Nowej Zelandii.

Partnerem cyklu “szukamy, analizujemy, gramy” jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułZa nami 9. rocznica rynku byka. Co dalej?
Następny artykułPłonne nadzieje na powrót Złotowłosej – goldilocks economy
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here