Naga MarketsSesja europejska zapowiada się dosyć ciekawie, musimy jednak czekać aż do 13:30, gdy Europejski Bank Centralny opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia dotyczącego polityki monetarnej. Wieczorem będzie miało miejsce przemówienie prezesa FED. Wczoraj już poznaliśmy minutki FOMC, które osłabiły dolara. W trakcie sesji azjatyckiej docierały wiadomości z Chin, ze słabym wynikiem PPI na czele. Swoje wystąpienie miał również prezes Banku Japonii.

Porcja wieści z Chin

O 2:30 miała miejsce publikacja danych z Chin. Inflacja konsumencka w ujęciu miesięcznym była płaska (oczekiwano +0,3%), co przełożyło się na gorszy od oczekiwań wynik roczny – +1,9% przy oczekiwaniach na poziomie 2,1%, poprzednio 2,2%.

Jeszcze bardziej zawiodła inflacja producencka. Odczyt w wysokości 0,9% był znacznie poniżej mediany prognoz analityków (1,6%) i poprzedniego miesiąca (2,7%). To najsłabszy wynik od września 2016 roku. Kombinacja niższych cen surowców, osłabienia krajowego popytu oraz czynników zewnętrznych wpłynęła na słabe dane.

chiny ppi
PPI w Chinach stopniowo spada

Chiński minister handlu powiedział, że rozmowy z USA na temat wymiany handlowej coraz mocniej się zacieśniają. Obecnie trwa faza negocjowania wszystkich detali nowej umowy. W międzyczasie chińska giełda wycofała się z restrykcyjnych reguł dotyczących sprzedaży krótkiej indeksów.

Zakończyło się już spotkanie liderów Chin i Korei Północnej. Chińska agencja prasowa donosi, że oba kraje zgodziły się na współpracę w „kwestii półwyspu koreańskiego”. Mają zadbać o pokój, stabilność oraz rozwój regionu oraz świata. Xi pochwalił Kima za chęć denuklearyzacji oraz skłonność do dialogu.

Kuroda jak zdarta płyta

Bank Japonii opublikował transkrypcję z przemówienia Kurody. Powiedział on, że japońska gospodarka rozwija się w stopniu umiarkowanym i dalej tak powinno zostać. Zwiększone jest ryzyko zewnętrzne. Inflacja konsumencka porusza się w okolicach 1%. System finansowy Japonii pozostaje stabilny.

BOJ utrzyma QQE tak długo, aż to będzie konieczne. Nadrzędnym celem polityki monetarnej jest nadal osiągnięcie inflacji w okolicach 2%. W razie konieczności polityka monetarna będzie dodatkowo dostosowywana. Ogólnie nie dowiedzieliśmy się niczego nowego, Kuroda i Bank Japonii utrzymują to samo stanowisko już od dawna.

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 10 stycznia

kalendarz makroekonomiczny 10.01.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here