Naga MarketsDonald Trump winduje indeksy, Wall Street bije kolejne rekordyPodczas wczorajszej sesji działo się naprawdę sporo. Poznaliśmy decyzję dwóch banków centralnych – EBC i SNB. Niemniej to Donald Trump ponownie skradł show. Prezydent USA napisał na twitterze, że “DIG DEAL” z Chinami jest coraz bliżej, co wywołało wręcz euforyczna reakcję na rynku akcji. Indeksy w USA znalazły się na najwyższych poziomach w historii, dynamicznie zyskiwały też walory w Europie. Co dalej? Zapraszamy na poranny przegląd rynków.


Indeksy w USA na nowych historycznych maksimach dzięki Trumpowi

Za nami kilka ważnych eventów, decyzje FOMC, SNB, EBC, a także wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Niemniej wydarzenia te zostały po raz kolejny nieco przyćmione przez Donalda Trumpa, który “wyskoczył” wczoraj z kolejnymi rewelacjami dotyczącymi wojny handlowej. Tym razem są to informacje pozytywne. Donald Trump poinformował wczoraj, że porozumienie z Chinami jest bardzo blisko. “Chemy tego my, jak i oni”. Rynek akcji od razu zareagował sporymi wzrostami, a na metalach szlachetnych mogliśmy obserwować silne spadki. Następnie zaczęły napływać bardziej szczegółowe informacje potencjalnego porozumienia z Chinami:

  • Cła na produkty o wartości 360 mld USD miałyby być obniżone o 50%
  • Stany Zjednoczone chcą jednak w zamian jasnych deklaracji co do wielkości importu amerykańskich produktów ze strony chińskich firm
  • Stany Zjednoczone żądają respektowania praw intelektualnych
  • Stany Zjednoczone chcą większego dostępu do usług sektora finansowego w Chinach
  • USA ponownie nałożą cła w przypadku gdy Chiny nie spełnią warunków porozumienia
  • USA anulują taryfy przewidziane na 15 grudnia

W nocy, tuż po zamknięciu sesji w USA na rynku pojawiła się także informacja o tym, że USA podpisały wstępne porozumienie z Chinami. Jak piszą analitycy domu maklerskiego XTB:“Ma ono zakładać wycofanie zapowiedzianych ceł na import elektroniki z Chin oraz podobno redukcję obecnych ceł o połowę w zamian za zobowiązanie Chin do znaczących zakupów produktów rolnych oraz przestrzegania własności intelektualnej. Trump już kilka godzin temu anonsował to porozumienie wysyłając US500 na historyczne maksima, także teraz nie widzimy już wielkiej reakcji, choć rynki pozostają wysoko.”

S&P500 najwyżej w historii

Indeks 500 największych spółek w USA S&P500 znalazł się wczoraj na najwyższych poziomach w historii, podobnie zresztą jak Dow Jones czy Nasdaq. Jeśli chodzi natomiast o sytuację techniczną na US500, rynek mimo wszystko zachował się w ostatnim czasie technicznie. Po zejściu do wsparcia przy 3080 pkt pojawił się popyt, skąd rozpoczął się kolejny impuls wzrostowy.Aktualnie najbliższym wsparciem w przypadku korekty powinien być poziom 3155 pkt. Jeśli chodzi o opory, trudno je wyznaczyć ponieważ rynek nigdy nie był wyżej.

Wykres US500
US500 interwał H4

Zobacz także: Rajd św. Mikołaja widoczny na rynku od 100 lat. Donald Trump jako Grinch tegorocznego efektu?

Purple Trading – broker z pozytywnym poślizgiem

Kalendarz makro na piątek 13 grudnia

Podczas dzisiejszej sesji nie poznamy wielu kluczowych wskaźników makroekonomicznych. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka odczytów. O godzinie 14:30 opublikowane zostaną dane z USA, będzie to sprzedaż detaliczna z listopada. Z kolei o godzinie 17:00 będzie przemawiał jeden z członków FOMC -Williams, niemniej nie powinien on zaskoczyć niczym nowym, prawdopodobnie powtórzy to co zostało powiedziane na środowej konferencji FOMC. Oprócz tego warto także wspomnieć o spotkaniu liderów strefy euro.

Kalendarz makro
Kalendarz na piątek, źródło: investing.com

Zobacz także: Traderze koniec roku coraz bliżej, czas na rachunek sumieniaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here