Naga Markets

Kurs dolara wraca z dalekiej podróży, a RBA podnosi stopyDolar amerykański kontynuuje we wtorkowy poranek odbicie do swoich głównych konkurentów na rynku walutowym, po największym od dwóch tygodni rajdzie, który wywołały dobre dane o usługach w Stanach Zjednoczonych. Kurs dolara traci jedynie do australijskiego kuzyna: AUD/USD rośnie po decyzji Banku Rezerw Australii (RBA) o podwyżce stóp procentowych.

RBA podnosi stopy, kurs dolara AUD w górę o ponad 0,4%

Dolar australijski odbił z blisko tygodniowych minimów po tym, jak Bank Rezerw Australii podniósł stopy po raz ósmy w ramach obecnego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, z towarzyszącym oświadczeniem, które było nieco mniej gołębie niż oczekiwali uczestnicy rynku.

Dolar australijski wzrósł na początku o 0,6% do 0,6738 dol., odzyskując część z 1,4% spadku w ciągu poniedziałkowej sesji po tym, jak RBA powiedział, że nie jest na z góry ustalonym kursie zacieśniania polityki, ale inflacja jest nadal bardzo wysoka. Inwestorzy czekali na sygnały przerwy w zacieśnianiu po tym, jak w zeszłym miesiącu inflacja nieoczekiwanie się ochłodziła.

Obecnie aprecjacja AUD/USD nieznacznie maleje i wynosi 0,4%, na wykresie niewiele jednak ulega zmianie:

Kurs dolara wraca z dalekiej podróży, a RBA podnosi stopy
Notowania AUD/USD na wykresie dziennym

RBA podniósł stopę kasową o 25 punktów bazowych do 10-letniego szczytu na poziomie 3,1% i nie spotyka się ponownie aż do lutego.

– Chociaż RBA publicznie mówi o pauzie, możemy nie być jej tak blisko, jak początkowo zakładaliśmy. A skoro RBA oczekuje, że inflacja będzie nadal rosła i wydatki gospodarstw domowych pozostaną silne jak zawsze, to RBA może równie dobrze podnieść stopy o kolejne 25 punktów bazowych w lutym i marcu przed ponowną oceną kondycji gospodarki – powiedział Matt Simpson, starszy analityk w brokerze City Index w Brisbane.

W ostatnich dniach polityka RBA zeszła jednak na dalszy plan wobec optymizmu związanego ze złagodzeniem dławiących ograniczeń covidowych w Chinach, które są głównym partnerem handlowym kraju.

Aussie osiągnął w poniedziałek ponad dwumiesięczny szczyt na poziomie 0,6851 dol., a źródła potwierdziły Reutersowi, że zmiana polityki w Pekinie związana z Covid-19 może nastąpić już w środę.

Bossa

Mocne odbicie dolara z 5-miesięcznych dołków

Indeks dolara amerykańskiego – który mierzy walutę w stosunku do sześciu głównych partnerów na rynku Forex – zanotował w poniedziałek rajd o 0,75%, co było najsilniejszym jednodniowym umocnieniem od 21 listopada.

Zanim to jednak nastąpiła DXY spadał do poziomu 104,1 po raz pierwszy od 28 czerwca, ponieważ inwestorzy nadal ograniczali zakłady na agresywne zacieśnianie polityki Rezerw Federalnej (Fed). Dla indeksu był to test pięciomiesięcznych minimów, jednak po publikacji popołudniowych danych makroekonomicznych nastawienie inwestorów zmieniło się o 180 stopni.

Wskaźnik Instytutu Zarządzania Podażą (ISM) nieoczekiwanie wzrósł, wskazując, że sektor usług, który odpowiada za ponad dwie trzecie aktywności gospodarczej USA, pozostaje odporny na spadek dynamiki PKB i rosnąca inflację.

– Wczorajszy raport ISM dla usług Stanów Zjednoczonych zaskoczył dobrym wynikiem. Z kolei piątkowy raport z rynku pracy USA również był lepszy od oczekiwań. Nadal sygnały, że gospodarka amerykańska się ochładza, pozostają nieuchwytne. Dolar amerykański zyskał a indeksy z Wall Street zakończyły dzień kolorem czerwonym – komentuje o poranku Łukasz Zembik z TMS.

Kurs dolara wraca z dalekiej podróży, a RBA podnosi stopy
Kurs dolara wrócił z dalekiej podróży. Źródło: Tradingview.com

Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecyduje o polityce 15 grudnia. Traderzy oczekują obecnie półpunktowej podwyżki do przedziału 4,25-4,5% oraz stopy końcowej na poziomie nieco powyżej 5% w maju.

– Dolar naprawdę skopał tyłek konkurencji. Myślę, że było trochę pozycjonowania po krótkiej stronie rynku, a wszystkie publikacje gospodarcze z USA były bardzo silne i wskazywały na jastrzębi Fed. Będą podnosić stopy tak długo, jak długo dane będą wskazywały na taką potrzebę – powiedział Bart Wakabayashi, kierownik oddziału w tokijskim State Street.

Rentowność amerykańskich długoterminowych papierów skarbowych wspięła się w poniedziałek najbardziej od 20 października, wysyłając wrażliwą na rentowność parę USD/JPY o 1,83% w górę do poziomu 136,835.

Polski złoty nieznacznie traci. Euro wraca do 4,70 zł

Polska waluta w związku ze spadkami EUR/USD nieznacznie traci. We wtorek kwotowana jest następująco: 4,7051 PLN za euro, 4,4914 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7549 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4694 PLN w relacji do funta szterlinga.

– Teoretycznie Fed ma podwyższyć stopy o 50 pb, ale lepsze dane otwierają również przestrzeń do bardziej jastrzębich komentarzy ze strony przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Eurodolar spada poniżej 1,05 USD, co podbija presję na waluty EM, w tym PLN. Złoty testuje 4,70 za euro – mówi Konrad Ryczk z DM BOŚ.

Para walutowa USD/PLN przez chwilę spadała w poniedziałek do poziomu 4,41 zł, najniższego od czerwca. Umocnienie kursu dolara w godzinach popołudniowych spowodowało jednak mocne odbicie o 1,2% i powrót w okolice poziomu 4,50 zł.

Kalendarz makroekonomiczny we wtorek, 6 listopada 2022 roku

W trakcie wtorkowej sesji inwestorzy czekają jeszcze na publikacje danych o PMI z sektora budowlanego w UK oraz na dane o amerykańskim bilansie handlowym. Po godzinie 16:00 pojawi się również wskaźnik PMI dla gospodarki kanadyjskiej a po 18:00 prognozy EIA dla sektora energetycznego.

Kurs dolara wraca z dalekiej podróży, a RBA podnosi stopy
Źródło: Investing.com

– Następnie dopiero o 14:30 w USA podany zostanie handel zagraniczny. W Kanadzie o 16:00 opublikowany natomiast zostanie indeks Ivey PMI, określający poziom aktywności gospodarczej w tym kraju. O 22:00 w Chile zostanie podjęta decyzja o poziomie stóp procentowych – komentują analitycy TMS Brokers.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułPoranek z rynkami – waluty, bitcoin, surowce, DAX oraz metale 06.12.2022 [WIDEO]
Następny artykułGrupa VRG [VRG], ATM Grupa [ATG] – Gorące spółki dnia
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.